ČR a Německo si pomohou při výpadku dodávek plynu. Ekonom Lukáš Kovanda se usmál a promluvil o košili a kabátu. Dal tipy, jak ušetřit za energie

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2022

V případě výpadku dodávek plynu si Česká republika a Německo navzájem pomohou. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55) a německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck (52) v pondělí v Praze podepsali dohodu o energetické bezpečnosti. Vzájemné dohody by podle Habecka měly podepisovat i další státy Evropské unie. Za současné energetické krize je zásadní jednota unijních zemí, společný postup proti ruské agresi a solidarita, řekl Síkela. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil ekonom Lukáš Kovanda (41), který čtenářům poskytl nejen několik zajímavých tipů, jak »zkrotit své energie«, ale zároveň uvedl, co by způsobily výpadky dodávek plynu z Ruska.

Silná evropská solidarita je podle Habecka klíčem k úspěšnému východisku ze současné situace. Přiznal, že Německo se v dodávkách plynu dříve velmi orientovalo na Rusko, což považuje za velkou politickou chybu. Nyní se snaží hledat nové dodavatele, řešení Habeck vidí i ve dvou plovoucích terminálech na zkapalnělý plyn (LNG), které nyní země buduje.

"Pokud by nastala krajní situace, tak Německo upřednostní svůj vlastní průmysl a své domácnosti bez ohledu na to, co se v pondělí podepsalo. Tam by pak nastala situace, kdy každý jede za sebe. A němečtí politici jsou zodpovědní voličům u sebe doma a bližší košile než kabát. Domnívám se, že pokud by to opravdu došlo do krajnosti, tak se může stát, že Německo plyn bude mít pro sebe a nám dá málo, protože bude logicky chtít upřednostnit vlastní potřeby," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda svůj pohled na situaci, která se může zdát mezi Německem a ČR velmi solidární, ale tvrdá realita může být zcela jiná.

Solidaritu Síkela chápe jako vzájemnou ochotu zemí, které jsou v určitých komoditách na Rusku méně závislé, aby v případě jejich nedostatku pomohly těm, které jsou závislé více. Oba ministři jsou podle Síkely v častém kontaktu a sdílejí podobný názor, jak v případě výpadku dodávek postupovat. Konkrétní kroky jsou připravené, uvedl, blíže je ale nerozvedl.

Stejný názor mají ministři podle Síkely také na to, že ruský prezident Vladimir Putin zneužívá energetiku jako zbraň v nevyhlášené válce. "Putin si myslel, že Ukrajinu ovládne v řádech dní, (...) ale nepovedlo se mu to. Dobře ví, že pokud bude Evropa nadále Ukrajinu podporovat, nakonec odejde poražen," řekl.

V pondělí začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1 vedoucí po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Ministři nechtěli spekulovat o tom, zda se naplní obavy z toho, že Rusko údržbu zneužije a dodávky plynu touto cestou zcela zastaví. I na tento scénář je podle ministrů ale třeba se připravit i vzhledem k tomu, že "Putinovi se nedá věřit", uvedl Síkela. Zároveň doplnil, že české zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 75 procent.

"Lidé by si měli určitě udělat inventuru své energetické spotřeby a dbát na to, aby spotřebovávali co nejméně, aby zbytečně moc netopili, což je záležitost spíše pro zimní měsíce, aby snížili teplotu o jeden, dva stupně Celsia. Pak samozřejmě se mohou sprchovat vlažnější vodou, dále je určitě úspora, když se budou spíše sprchovat, než napouštět si vanu. Co se týče úspor elektřiny, tak že je nebudou nechávat v pohotovostních režimech, ale budou je ve své nepřítomnosti odpojovat ze sítě. Dobré je třeba prát v pračce, když je opravdu plná a ne poloprázdná. Také se dá ušetřit tím, že pokud mají možnost, že budou více trávit času na chalupě, kde budou topit dřevem či uhlím, což je v současnosti levnější palivo než plyn či elektřina," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom několik tipů, jak ušetřit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.