Reklama:

Další podezření na úmrtí po očkování. Nahlášeno je 8 304 reakcí kvůli vakcínám. Mluvčí úřadu popsala proces řešení

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2021

Epidemie koronaviru v Česku nadále pokračuje a stejně s ní také očkování - výrazně se podílí na tom, že šíření zůstává pod kontrolou. Státní ústav pro kontrolu léčiv má povinnost jakožto správní úřad podřízený ministerstvu zdravotnictví zaznamenávat kromě jiného počet hlášení na nežádoucí účinky vakcín aplikovaných proti covidu-19. Těch už je 8 304, podezření na úmrtí pak 113. "Pokud výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky dojde k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, dochází následně k regulačním opatřením," uvedla tisková mluvčí SÚKL Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

I když laboratoře denně potvrzují vyšší počty nakažených a reprodukční číslo se stále drží nad hodnotou 1, oproti loňskému podzimu vypadá situace výrazně lépe. Ke čtvrtku 23. září je počet plně naočkovaných lidí 5 917 968, třetí posilující dávku dostalo zatím 1 147 osob. Nejvýkonnějším místem z hlediska vakcinace je aktuálně Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde dostalo za poslední týden dávku vakcíny proti covidu-19 3 291 lidí. S očkováním ale úzce souvisí i možný výskyt nežádoucích reakcí, které eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv - celkem jich je 8 304.

Nejvíce hlášených nežádoucích účinků je v současné době evidováno v kategorii celkových příznaků jako například otok obličeje, horečka, bolest na hrudi, zimnice, únava, ale i reakce v místě vpichu – tedy zarudnutí, otok, bolest nebo svědění. Úřad jich zaznamenal 5 217. V počtu hlášení jsou na druhém místě zmiňovány neurologické problémy jako bolest hlavy až migréna, narušení chuti, narušení paměti, narušení čichu, závrať, třes nebo celková křeč či narušení rovnováhy, neuropatie a syndrom neklidných nohou. Tyto problémy uvedlo 2 241 osob. Jen o 185 lidí méně si stěžovalo po očkování na příznaky, mezi nimiž byla bolest svalů, bolest kloubů, svalové záškuby, zánět kloubu, zhoršení revmatoidní artritidy, bolest zad či snížení pohyblivosti.

Reklama:

Nejméně případů nežádoucích účinků po vakcínách uvádí oficiální statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv v kategorii příznaků svědčících pro ovlivnění jater a žlučových cest, kam se řadí bolest jater nebo například jejich abnormální funkce. Celkem jde o 15 hlášení. Poranění a procedurální komplikace, ať už se jednalo třeba o nevhodné dávkovací schéma nebo pád, zmínilo úřadu v rámci hlášení 106 očkovaných. S nežádoucími účinky se bohužel pojí také podezření na úmrtí, která jsou nahlášena jako důsledek podezření na reakci po aplikaci vakcín proti onemocnění covid-19. Jejich počet se vyšplhal na 113, následně byla odeslána do evropské databáze EudraVigilance.

"Do databáze EudraVigilance jsou hlášeny případy ze všech států Evropské unie potažmo celého světa, ze zemí, kde je dotyčná léčivá látka také registrována. Všechny případy úmrtí a možná kauzální souvislost je velmi pečlivě hodnocena státem, který je za přípravek zodpovědný v měsíčních zprávách bezpečnosti, které předkládají všechny vakcíny a následně v periodických zprávách bezpečnosti. Pokud výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky dojde k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, dochází následně k regulačním opatřením," sdělila tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: