Delta mutace je významně v populaci mladších věkových skupin. Roman Prymula vysvětlil, jak je nebezpečná

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2021

Epidemická situace je v poslední době kvůli šíření mutace delta znovu riziková. Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19 proto už nestačí uplynutí tři týdnů od první dávky očkování. Za bezinfekční jsou považovaní lidé až po 14 dnech po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny, nebo pokud jsou maximálně 180 dní po prodělání nákazy. Podle odborníků se nyní šíří nákaza nejvíc mezi mladými lidmi, kteří jsou málo proočkovaní. Epidemiolog Roman Prymula (57) upřesnil, jak je nová varianta viru opravdu nebezpečná. "To je věc, která je velmi diskutovaná, protože nemáme reálné srovnání," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V uplynulých sedmi dnech připadá nyní v Česku na 100.000 obyvatel zhruba 12 nakažených, stejně jako předchozí den, před týdnem bylo takzvané incidenční číslo devět. Nejhorší situace je dál v Praze s 36 případy, následuje Plzeňský kraj s 27. Na druhém konci žebříčku je Karlovarský kraj, kde připadají zhruba tři nemocní s covidem-19 na 100.000 obyvatel.

Řada odborníků se obává, že by v budoucnu mohlo dojít k vyšším nárůstům počtu pozitivních jedinců. Důvodem je, že mutace delta se dokáže rychleji šířit. O jejím nebezpečí promluvil bývalý ministr zdravotnictví.

"My posuzujeme klinickou závažnost delta mutace s čísly, která tady byla v minulosti, ale ta byla zcela jiná. Ta se totiž dotýkala celé populace a zejména populace seniorů, kdežto teď se sem dostala čísla z Británie, kdy ta seniorská populace je ale prakticky celá proočkovaná. To znamená, že delta mutace je významně zastoupena v populaci mladších věkových skupin a logicky tam tento proces probíhá nezávažně. Takže z toho se nedá zcela usuzovat, že by byla závažná a existují obavy, kdyby se to srovnalo na té populaci střední a vyšší, tak by možná ta klinická závažnost, hospitalizovanost a úmrtnost byly totožné," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Herec Martin Zounar (53) se začátkem roku rozhodl, že zhubne nadbytečné kilogramy a pustil se do práce. Drastickým dietám se vyhnul obloukem a raději kontaktoval odborníka. "Nejprve jsem si vyhledal lékaře, není to tedy tak, že bych si začal jen tak hubnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz sympatický herec s tím, že jeho boj začal na váze téměř 120 kilogramů. Díky své vůli a disciplíně se výsledky během následujících měsíců dostavily.

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sed...

V sobotu přibylo v Česku 159 případů nemoci covid-19, to je o 35 víc než před týdnem. Pokračuje tak nárůst nakažených v mezitýdenním srovnání. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo na téměř 1,35 a je nejvyšší od začátku roku. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.