Deníky z karantény: I Česká televize odvysílá sitcom o životě v karanténě

Deníky z karantény je seriál z prostředí koronavirové epidemie.
Deníky z karantény je seriál z prostředí koronavirové epidemie.
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2020

Španělská veřejnoprávní televize TVE začala tento týden vysílat sitcom nazvaný Deníky z karantény (Diarios de la cuarentena), kterým chce zpříjemnit nucenou izolaci Španělům zavřeným kvůli koronaviru doma. Karanténní opatření tam trvají už přes tři týdny. Někteří uživatelé sociálních sítí ale tento komediální seriál kritizovali jako nevhodný v zemi, kde již zemřelo téměř 16 tisíc lidí nakažených koronavirem.

"V podstatě 24 hodin denně informujeme o dramatických událostech této pandemie, počítáme mrtvé, nakažené, uzdravené. Myslím, že už je čas dát lidem také trochu naděje a pomoci divákovi, aby byl doma rád," řekl deníku El Mundo programový ředitel TVE Fernando López Puig. "Veřejnoprávní televize má informovat, ale také bavit, a to je to, co děláme," dodal.

V hlavním vysílacím čase, každé úterý od 22:05, tak mohou Španělé sledovat život v karanténě deseti fiktivních rodin. "Naším záměrem bylo, aby se realita a fikce co nejvíce propojily, herci sice hrají podle scénáře, ale ve svých bytech, a do příběhu tak vkládají vlastní zkušenosti," řekl režisér sitcomu Álvaro Fernández.

Režie běží přes Skype

Herci tohoto sitcomu jsou vlastně zároveň i kostyméry, maskéry i kameramany. Každý dostal mobil s vysokým rozlišením, stativ a mikrofon s větším dosahem, aby se mohl po bytě pohybovat. Režisér je řídí přes Skype a nahrávky jsou pak zpracují profesionální technici. A přitom nikdo nemusí opustit svůj byt.

"Humor je v těchto těžkých časech velmi důležitý," uvedl scenárista David Marqués. V sitcomu podle upoutávky na internetu diváci uvidí například manželku, která předává manželovi do rukou mimino zrovna ve chvíli, kdy se muž účastní pracovní videokonference. Žena má totiž právě online kurz pilates. Dva podnikavci zas přes internet řeší, jak vydělat na rouškách vyrobených z podprsenky. V jiném obraze dcera uklidňuje přes videohovor svého starého otce, že přes ulici se koronavirem nakazit nemůže.

Sitcom na pozadí koronavirové pandemie připravuje i Česká televize, která tento týden oznámila natáčení seriálu Láska v čase korony. Způsob vzniku ale bude od španělského projektu odlišný. Bude se točit s robotickými kamerami a s minimálním štábem, na scéně budou spolu jen herci, kteří žijí ve společné domácnosti, a mezi ostatními herci bude při natáčení bariéra, například dveře. Scénář i organizace natáčení vzniká během telekonferencí a ve vysílání ČT se seriál objeví koncem dubna.

GALERIE:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.