Dívka nosila dětské oblečení a vážila 39 kilogramů. Po letech porazila anorexii a je z ní krásná trenérka

Linn Strömbergová bojovala s anorexií
Linn Strömbergová bojovala s anorexií
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2021

Obezita dokáže člověka dohnat na pokraj fyzických a psychických sil. Stejně tak je to ale s druhým extrémem, kdy se váha dostane hluboko pod zdravou normu. Linn Strömbergová (28) začala mít problémy s váhou už v roce 2011 a její touha po štíhlosti se změnila v anorexii. Vážila pouhých 39 kilogramů a kvůli extrémně nízké hmotnosti nosila dětskou konfekční velikost. Postupně propadala démonu anorexie a řítila se za hranice, odkud byl návrat hodně složitý.

Linn Strömbergová ze švédského Kalmaru si vzala do hlavy, že chce mít »dokonalé« tělo bez gramu tuku, i když byla zcela zdravá a její BMI ukazovalo hodnotu normální hmotnosti. Denně si vážila jídlo, každou porci a striktně dodržovala kalorický příjem 400 kalorií (1200 kilojoulů). I salát musela mít přesně odvážený. Zesláblé tělo ztrácelo živiny, nemělo potřebnou energii a začala velmi rychle dramaticky hubnout. Její rodina a přátelé sledovali, jak chátrá a když její váha klesla na 39 kilogramů, musela nosit dokonce dětské oblečení.

S extrémně nízkým energetickým příjmem ještě tvrdě cvičila – kardio, plavala a chodila běhat. Ale při její tělesné konstrukci už později nebyla schopná, a proto začala pouze chodit. Měla velké problémy i s tím, že jí byla neustále zima. Dívka už nebyla schopná sebereflexe, ale nedokázala přehlížet, jak její rodina trpí. Velkou oporou se pro ni stal přítel, který začal dohlížet na její stravování a sestavil pro ni jídelníček. Linn potřebovala získat do těla živiny, ale zároveň se poprat s odmítáním příjmu kalorií.

Zveřejnil(a) Linn Strömberg dne Pátek 30. října 2020

"Když mi máma s mým přítelem začali vyhrožovat, že mě pošlou na léčení, vyděsila jsem se. Bylo mi víc jak 18 let, ale pokud bych pro sebe byla nebezpečná, mohla jsem být převezena a proti své vůli hospitalizována v nemocnici nebo léčebném zařízení. Myšlenka, že někdo jiný rozhoduje o tom, co a kdy budu jíst, mě tak vyděsila, že jsem začala přibírat," přiznala Linn Strömbergová v rozhovoru pro web Trimmedandtoned.com.

"Vždycky jsem s sebou nosila vlastní jídlo, často v tekuté formě jako smoothies nebo klasické proteinové nápoje. Když jsme se spolu s přítelem sestěhovali, vždycky jsem vařila jídlo. Uvědomila jsem si, že to musím dělat pro sebe. Chtěla jsem se uzdravit. Poruchy příjmu potravy nikdy neporazíte, pokud sami nechcete. Neprve jsem se soustředila na to, abych přibrala, což znamenalo více jíst. Mnohem těžší bylo překonat tu mentální část. Velký zlom přišel tehdy, když jsem vyhodila kuchyňskou váhu, abych si jídlo nemohla vážit. Byla důležitým nástrojem pro mou nemoc a zdroj mnoha problémů, proto mi došlo, že ji musím přestat používat," popsala boj s anorexií mladá Švédka.

Přestala s kardio tréninkem a partner ji vytáhl do posilovny, aby si vyzkoušela postupně vzpírání. Po prvním cvičení byla naprosto nadšená. I když byla neskutečně slabá, zamilovala si to. Společně s přítelem, který se staral o její jídelníček, chodili do posilovny, trénovali a stravovali se. Linn začínala vnímat, jak její tělo »ožívá« a konečně nabírá sílu a energii.

Výsledky se nedostavily hned, ale časem blondýnka začala přibírat na váze, začaly jí znovu růst vlasy a tělo se dostalo zpátky do rovnováhy. Zpočátku měla citlivý žaludek, nepravidelnou menstruaci, ale nakonec nepříjemné problémy související s nemocí vymizely. Od ledna loňského roku pracuje Linn jako vedoucí trenérka ve společnosti Nordic Wellness a s partnerem Timmym jsou zasnoubení. Váhu si udržuje a zdá se, že po letech našla životní rovnováhu a zdravý způsob, jak se udržovat v kondici a zdravá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.