Dívka vážila 29 kilogramů a byla na pokraji smrti. Po letech zvítězila nad anorexií a překypuje zdravím a krásou

Gemma Walkerová porazila anorexii a poté bulimii
Gemma Walkerová porazila anorexii a poté bulimii
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2021

Ideál krásy je něco, co budí rozporuplné názory ve společnosti. Někteří upřednostňují výraznou štíhlost, druzí plnější křivky. Jenže když se jedna z pomyslných misek vah převáží na jednu stranu do extrému, může to znamenat fatální nebezpečí. Gemma Walkerová (27) z australského města Gold Coast byla normální dívka do té doby, než propadla touze hubnout až na pokraj smrti.

Diagnóza mentální anorexie přišla v Gemmině životě ve 14 letech, kdy její váha dramaticky klesla na pouhých 29 kilogramů. Její rodiče vážně uvažovali o paliativní péči pro teenagery (komplexní péče, která zachovává důstojnost nemocného a poskytuje podporu blízkým pacienta, pozn. red.). Dívka začala mít vážné deprese a propuklo u ní naplno také sebepoškozování, které je často spojeno právě s diagnózou poruchy příjmu potravy.

Když byla nemoc na svém vrcholu, lékaři Gemmu varovali, že pokud do 48 hodin nenastoupí na léčbu pod přísný dohled odborníků, bude to pro ni mít fatální následky. Dívka byla v průběhu sedmi let celkem třikrát hospitalizována v nemocnici, z toho dvakrát dlouhodobě. Nakonec díky nekonečné podpoře rodiny a především profesionální lékařské péči, která ji dokázala přivést na správnou cestu a postupně zmírňovat nadvládu nemoci nad její psychikou, začala přibývat na váze a dostávat se z kritického stavu.

"Je pro mě opravdu těžké dívat se znovu na ty fotografie. Ne proto, jak jsem vypadala po fyzické stránce, ale kvůli těm pocitům, které to probouzí. Dívám se na fotky a u každé z nich si pamatuju přesně, jak jsem se cítila," promluvila o nemoci Gemma Walkerová, cituje denik The Sun. "Cítila jsem se otupělá. Dny prostě plynuly a já o nich ztrácela pojem. Jen jsem si přála, abych se každý den v klidu vyspala."

Pro její rodiče to bylo období hrůzy a nekonečného strachu. "Byly to nejtěžší a nejděsivější roky našeho života. Každé ráno jsme ji kontrolovali, jestli stále dýchá, zda jí stále bije srdce. Byly noci, když jsme jen seděli na podlaze u její postele, abychom byli s ní. Nic jiného jsme nemohli dělat," vzpomínal na těžké časy Gemmin otec Steve, uvedl The Sun.

Ale na světě se nedějí jenom špatné věci, ale i zázraky. Přesto, že Gemmin stav byl blíže smrti, než životu, podařilo se jí zabojovat a boj nakonec vyhrála. Překonala nejen nemoc, ale i kruté sebepoškozování, kterému navykla. I když to mělo své následky.

"Moje uzdravení bylo hodně traumatizující. Za méně než 7 měsíců jsem přibrala 40 kilogramů. Měla jsem chronické záchvaty bulimie, které trvaly téměř 18 měsíců. Byl to obrat o 360 stupňů – od striktních obsedantních pravidel až po úplnou ztrátu kontroly," popsala svůj přechod od anorexie k bulimii Gemma Walkerová.

Ale i s tím se nakonec za podpory rodičů, přítele a lékařů dokázala poprat. "Sedm let je dlouhá doba sledovat, jak vaše dítě trpí. Když je otupělé, bez hlasu, bez osobnosti – jen obklopené smrtící posedlostí," popsal její otec bolestné chvíle nejhorších časů Gemminy nemoci, jak uvedl Daily Star.

Dnes je dospělá Gemma zdravá žena a její život se naštěstí dostal po letech od jejího vyléčení do harmonické rovnováhy, v kterou už nikdo ani nedoufal. Se zdravým jídelníčkem plným nutričně vyvážených potravin, dostatkem pohybu a životnímu optimismu díky lásce rodiny doufá, že jedno z nejděsivějších životních období už má za sebou a zůstanou po něm jen špatné vzpomínky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.