Do Česka se vrací život, otevřely obchody, posilovny nebo zoo. Přehled nových pravidel

Do Česka se vrací život
Do Česka se vrací život
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2020

Knihovny, obchody, zoologické zahrady i fitness centra dnes po více než měsíci otevírají brány zákazníkům. Česká vláda urychlila rozvolňování opatření, dovolil jí to příznivý vývoj epidemie koronaviru. Pořád se ale nejedná o běžný provoz a všude stále platí zpřísněná pravidla.

Ministerstva zdravotnictví, v jehož čele stojí Adam Vojtěch (ANO), vydalo přehled pravidel, jak se v nově otevřených prodejnách a areálech mají Češi chovat.

1. Obchody s prodejní plochou do 2 500 metrů čtverečních

"Na místě bude dostupná dezinfekce rukou. Roušky u zákazníků i zaměstnanců jsou samozřejmé. Personál bude pracovat v rukavicích a rukavice budou pro klienty na vyžádání. Plochu provozovny je možné přehradit páskou nebo jinak, aby respektovala maximální dočasně povolený výměr," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

2. Autoškoly

"Jízdy by měly probíhat striktně pouze za účasti žáka a učitele. Před započetím jízd si žák i učitel dezinfikují ruce a výuka probíhá po celou dobu s ochranou dýchacích cest žáka i učitele. Po skončení dojde k dezinfekci předmětů," píše ministerstvo zdravotnictví.

3. Knihovny

"Po vrácení knihy je nutné ji odložit bokem do krabice/boxu s označením “Karanténa“, další manipulace s ní bude umožněná až po uplynutí následujících dvou dnů. Pracovníci knihoven by měli nosit rukavice při kontaktu s knihami a dalším podobným zbožím. U vstupu do knihovny zákazník provede dezinfekci rukou, přičemž dezinfekční prostředek zajistí provozovatel knihovny," informovalo ministerstvo zdravotnictví.

4. Posilovny a fitness centra

V posilovnách je zakázáno používat šatny a sprchy, povinné jsou rozestupy a také rouška.

"Je také možné realizovat individuální tréninky typu 1:1. V sálech na stacionární skupinová cvičení bez osobního kontaktu by měla být zachována vzdálenost mezi jednotlivými cvičícími minimálně dva metry a dodržena maximální obsazenost osmi cvičících plus trenér," nařídilo ministerstvo.

5. Zoologické zahrady

Bez roušky vás do zoo nepustí, zahrady také musely postavit lavičky dál od sebe. Na hektar plochy připadne maximálně 150 návštěvníků. Vstupenky si koupíte jen přes internet a do uzavřených expozic se nedostanete. Občerstvení se v zoo smí prodávat jen z automatů nebo výdejních okének.

Kde ještě na rozvolnění musejí počkat

"Rozvolnění neplatí pro provozovny, které se nacházejí v nákupních centrech nad 5 000 m2, pokud nedisponují samostatným vchodem zvenku, dále pro provozovny, kde dochází ke kontaktu poskytovatele služby s povrchem těla zákazníka (holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby); pro kavárny, lahůdkářství, vinotéky, pivotéky s výjimkou prodeje bez konzumace v prodejně a prodeje s konzumací přes výdejní okénko; restaurace, hospody, bufety s výjimkou prodeje přes výdejní okénko; školní jídelny s výjimkou výdeje přes okénko mimo provozovnu a zaměstnanecké stravování s výdejem jídla pro veřejnost," informoval resort zdravotnictví

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.