Do obchodů a služeb pouze s povolením aplikace. Výhody jen pro některé. Sociolog vysvětlil úskalí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2021

Hospodářská komora připravila aplikaci Bezpečná provozovna, která může fungovat jako vstupenka zpět do takřka normálního života v případě, že bude při znovuotevírání podniků nutné ověřit bezinfekčnost zákazníka. V aplikaci bude nahraný QR kód, kterým lidé budou moci prokázat, že byli buďto očkovaní, mají negativní test na koronavirus nebo po prodělané nemoci covid-19 mají protilátky. Komora už Bezpečnou provozovnu otestovala a negativní odezva spočívala hlavně v hlasech osob, podle kterých jde o pomůcku k rozdělování společnosti na dva tábory. "Aplikace jako taková je super nápad, problém je ten, že jsme zatím poměrně málo proočkovaní. V okamžiku, kdy budeme proočkovaní hodně a vakcína bude k dispozici skutečně každému, kdo o ni požádá, nemá smysl, aby vůči tomu existoval nějaký odpor," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný sociolog Vojtěch Bednář.

Aplikace Bezpečná provozovna by měla být od 3. května vstupní branou k běžnému životu a lidem umožnit vstup tam, kam to vláda v rámci rozvolňování opatření povolí. Aktuálně se tak hovoří o službách jako jsou kadeřnictví či manikúra, o otevření maloobchodních prodejen bude vláda teprve rozhodovat ve čtvrtek.

Bezpečná provozovna, kterou připravila Hospodářská komora, má lidem dát možnost pomocí QR kódu nahraného v aplikaci prokázat jednu ze tří možností. Buď, že byli očkováni proti koronaviru, nemoc covid-19 prodělali a mají protilátky, nebo jim vyšel negativní test.

Na tiskové konferenci prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý uvedl, že aplikace už prošla pilotním testováním. Reakce z řad lidu byly kladné i záporné. "Lidé si stěžovali, že rozdělujeme společnost na dva tábory, protože někdo bude moct navštívit provozovnu či obchod a někdo nebude mít QR kód, který obsahuje potřebné informace," vysvětlil Vladimír Dlouhý.

"Aplikace jako taková je super nápad, problém je ten, že jsme zatím poměrně málo proočkovaní. To, co tam je důležité, není faktor lidí, kteří si »koupí« bezpečnost v aplikaci a zelený QR kód díky tomu, že budou mít negativní test na koronavirus. Problém je v tom, že je doposud velmi málo lidí, kteří by ho měli permanentně nebo dlouhodobě právě z toho důvodu, že budou očkovaní," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář, v čem lidé vidí potíž.

"V okamžiku, kdy budeme proočkovaní hodně a vakcína bude k dispozici skutečně každému, kdo o ni požádá, nemá smysl, aby vůči tomu existoval nějaký odpor právě z toho důvodu, že kdokoliv bude chtít, bude z tohoto pohledu bezpečný. Vakcína je nicméně zatím nepříliš dostupná, týká se relativně omezeného počtu lidí a proto vzniká problém. Pokud jsem správně zaregistroval, tak odpor je i k PCR testům, které by si lidé museli platit sami a jsou poměrně drahé," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný sociolog.

PCR test stojí 1500 korun, podle Jana Hamáčka ale lze cenu srazit tím, že test bude probíhat na deseti a více vzorcích. "»Poolové« testování je fajn nápad, ale nejsem si jistý, jestli je v organizačních silách České republiky ho zajistit. Ne všechny zkušenosti jsou k nám přenosné a tato funguje dobře v zemích s tvrdou organizační strukturou, kde jsou lidé schopni se podrobovat striktní disciplíně. Lze se obávat, že u nás by to vedlo k různému obcházení, věcem, které jsou typické pro naši kulturu, ale nepříliš pozitivní pro nějakou organizaci. Byl bych k tomuto tedy zdrženlivý," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

"My se vyznačujeme tím, že máme relativně nízkou sociální adherenci, to znamená, že jsme ochotni jen v omezené míře respektovat naše autority. Například Němci jsou schopni zcela respektovat formální autoritu a je jedno, kdo to je, oni si někoho zvolí a toho potom poslouchají. Když nejsou spokojení, zvolí si někoho jiného. U nás to funguje tak, že autorita sice existuje, ale není stoprocentně respektovaná ani v časech míru. Když potom nastane něco takového, jako se stalo s virem, dochází k tomu, že je autorita respektována, když situaci vnímáme jako akutní krizi. Čím méně ji vnímáme jako akutní, tím méně autoritu respektujeme," doplnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný sociolog Vojtěch Bednář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.