Do restaurace či za sportem bez obav: Roman Prymula prozradil, kdy se zbavíme epidemie a očkovacích pasů

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2021

V Česku je očkování proti onemocnění covid-19 v plném proudu. Začalo se v uplynulém měsíci. A už teď se mluví o tom, že k návratu do »normálu« vakcína sama o sobě stačit nebude. Je pravděpodobné, že k aktivitám, jako je cestování či jiným, budou lidé v budoucnu potřebovat průkaz o vakcinaci. "Očkovací pas s plnou funkcí bude zaveden až někdy v polovině roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56). Také ale upřesnil, kdy už potřeba nebude a v jakém období dojde k oslabení šíření viru do podoby, že život bude mít podobu jako před epidemií.

Jak se může Evropská unie společně bránit šíření nových mutací koronaviru či jak co nejrychleji pokročit v distribuci vakcín a očkování proti covidu-19. Zejména na tyto otázky se budou při dnešní (ve čtvrtek) videokonferenci snažit najít jednotnou odpověď prezidenti a premiéři členských zemí. Političtí vůdci budou mluvit také o možném zavedení celounijních očkovacích certifikátů, které by lidem mohly usnadňovat například cesty přes hranice.

"Dá se očekávat, že očkovací pas s plnou funkcí bude zaveden až někdy v polovině roku, aby lidé měli šanci se v jednotlivých zemích proočkovat. Stále probíhají diskuse, do jaké míry je možno nahradit očkování aktuálními výsledky testů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, kdy by se novinka mohla objevit.

Pro ŽivotvČesku.cz dále prozradil predikci, kdy se vše otočí k lepšímu a návštěva restaurace či posilovny bude opět běžnou součástí života.

"Epidemie či pandemie se chce zbavit celý svět a světlem na konci tunelu je proočkování významnější části populace. Pokud vše dobře půjde bude v letních měsících riziko významně nižší a na podzim už snad přestane masívní cirkulace viru. Opět ale za předpokladu, že tento nezmutuje. Do přelomu dubna a května budeme ještě významněji nosit roušky. Očkovací pasy s námi mohou být ještě dlouhou řadu měsíců. Život se však už vrátí téměř k normálu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Aktuální stav epidemie není stále uspokojivý. Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních testů proti úterý mírně klesl na téměř 30 procent.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v České republice 917.359 nakažených, více než 782.000 z nich se už z nemoci vyléčilo. V zemi aktuálně je přibližně 120.000 nakažených, většina má mírný průběh nemoci. Německo zvažuje, že Česko zařadí na seznam vysoce rizikových oblastí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.