Do restaurace jen s testem. Ke mně na pivo může každý. Kdo se bojí, ať je doma, říká hostinský

Majitel restaurace Jiří Janeček
Majitel restaurace Jiří Janeček
Foto: Se svolením Jiřího Janečka

Vláda představila plán, jak a kdy se otevřou restaurace. K obnově pohostinství by mělo dojít, až bude nakažených méně než 50 na 100 tisíc obyvatel, pak by se měly otevřít interiéry hospod a restaurací. Do vnitřních prostor budou moci chodit jen lidé, kteří se prokážou negativním testem. Řada majitelů hospod a restaurací s tímto postupem nesouhlasí. "Já u sebe v pivovaru nebudu testy po svých hostech nikdy požadovat. Kdo se bude bát, že u nás náhodou něco chytne, tak ať sem nechodí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz majitel pivovaru a mluvčí iniciativy Chcípl PES Jiří Janeček (47).

Zahrádky restaurací (venkovní prostory) se podle vlády otevřou, až bude nakažených 75 na 100 tisíc obyvatel. Až bude nakažených koronavirem méně než 50 lidí ze 100 tisíc, tak se otevřou interiéry hospod, barů a restaurací. K otevření dojde za přísných hygienických podmínek, nutné bude, aby hosté i personál byli otestováni. Řada podnikatelů, kteří pracují v pohostinství, nesouhlasí s tím, že by po svých hostech měli požadovat výsledky testů.

Bývalý pražský radní, majitel pivovaru a zakládající člen iniciativy Chcípl PES Jiří Janeček uvedl, že nařízení vlády znamená další zásah do práv a svobod občana. Janeček, který provozuje pivovar v Jincích, řekl, že žádné testy po hostech požadovat nebude.

"Vláda absolutně bere svobodu lidem při jejich rozhodování. Každý občan České republiky má podle Ústavy právo na to, aby v zásadě užíval vlastní rozum a jednal na vlastní odpovědnost. Já nikoho nenutím, aby chodil do restaurace, aby jezdil tramvají a nebudu nikomu nařizovat, aby někam chodil s PCR testem nebo s antigenním testem. Ať si každá restaurace nastaví pravidla tak, jak chce. Já u sebe v pivovaru nebudu testy po svých hostech nikdy požadovat. Kdo se bude bát, že u nás náhodou něco chytne, tak ať sem nechodí. Ať jde do restaurace, kde budou vyžadovat testy a očkování. Já takovému jedinci doporučím, ať nechodí do obchodů, ať přestane chodit ke kadeřnici, ať přestane žít venku a zaleze k televizi, sedí doma a bojí se," řekl Jiří Janeček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je přesvědčen, že vláda omezuje nejen jeho podnikání, ale s občany České republiky jedná jako s nesvéprávnými jedinci.

Metropole Praha dokázala do škol sehnat levné a citlivé PCR testy za 155 korun. To je cena...

"Každý člověk je zodpovědný sám za sebe, za své činy, za svou práci, za svou rodinu a za svůj život. Někdo kouří, jiný pije, další sportuje, někdo se přejídá... Takže za chvíli nám stát začne říkat, že lidi, kteří váží do 100 kg mají takové daně a lidi, kteří mají třeba 120 kg budou platit jiné zdravotní pojištění? Kde toto skončí? To za chvíli si dám před hospodu cedulku, že může vstoupit jen ten, kdo má negativní test na žloutenku, nebo začnu zjišťovat, zda host nemá náhodou HIV? Postup státu je obrovský zásah do lidských svobod a já toto nikdy po hostech požadovat nebudu," dodal majitel soukromého pivovaru pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.