Do války bude v Rusku povoláno 300 tisíc rezervistů, uvedl Šojgu. Bezpečnostní analytik Josef Kraus řekl, že teď už si Rusko nemůže hrát na speciální vojenskou operaci
V rámci částečné mobilizace bude povoláno 300.000 rezervistů, uvedl dnes podle agentury TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu (67). Částečnou mobilizaci v Rusku oznámil dříve v televizním vystoupení prezident Vladimir Putin (69). Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že rozhodnutí ruského prezidenta je zásadním politickým krokem.
Šéf ruského ministerstva obrany podle ruskojazyčné stanice BBC také poprvé od března hovořil o ruských ztrátách během invaze na Ukrajině. Šojgu připustil, že v sousední zemi zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská armáda hlásí o řád vyšší ztráty Rusů. Informace ani jedné strany nejde nezávisle ověřit.
Šojgu dále v televizní stanici Rossija 24 uvedl, že Moskva povolá do služby přibližně jedno procento ze svých zdrojů. "Máme obrovské mobilizační zdroje těch, kteří sloužili, mají bojové zkušenosti, vojenskou specializaci. Máme jich téměř 25 milionů," prohlásil ministr podle agentury TASS. Mobilizace se podle něj zároveň netýká studentů a branců.
Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že v současnosti je krok Vladimira Putina zásadním rozhodnutím, které povede k další eskalaci konfliktu, zároveň počet rezervistů neznamená jen přímé nasazení do bojů na Ukrajině.
"Ruský mobilizační potenciál je ohromný jak v případě částečné, tak plné mobilizace. Zároveň to znamená zásadní politické rozhodnutí. V tuto chvíli už si nejde hrát na to, že to je speciální vojenská operace a žádná válka. Vyhlásit mobilizaci nelze jen tak. Minimálně pro svůj virtuální prostor musí Putin vytvořit podmínky, které jsou pro Rusy akceptovatelné v rámci částečné i plné mobilizace. Ono to ruské vojenské síly nemusí zachránit ani tak. Jde o to, že vojáky lze povolávacím rozkazem dostat, kam je potřeba, ale někdo je musí obléct, někdo jim musí dát do ruky zbraň, někdo je musí vycvičit, případně výcvik oprášit. Ono se ukazuje, že není moc kdo. Realita totiž je, že mobilizace může probíhat v chaosu a může trvat měsíce. Na to jsme si u Rusů už zvykli - to je to, co můžeme pozorovat na Ukrajině," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.
Putin v projevu obvinil Západ z »jaderného vydírání«. Rusko má ale podle něj dostatek zbraní na odpovídající reakci a nebojí se je použít. Oznámil také navýšení prostředků pro ruský zbrojní průmysl.
Podle Putina je mobilizace »plně adekvátní hrozbám, kterým čelíme«. Cíl ruské operace na Ukrajině se podle něj nezměnil, je jím »osvobození« Donbasu, jak Moskva nazývá okupaci ukrajinských území.
"V současnosti Rusové hrají o čas, protože nestřeží jen teritorium na Ukrajině, ale oni střeží celé teritorium Ruské federace, které je obrovské. To znamená, že v rámci regionálního kontextu je zajímavé, co se děje ve střední Asii a na jihu Kavkazu, kde probíhají boje na hranicích Kyrgyzstánu a Tádžikistánu a další boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Státy, které mají dlouhodobě mezi sebou spory, využívají toho, že Moskva je dlouhodobě paralyzována a není schopna toho, aby udržela status quo. Dochází tedy k revizionismu buď jedné strany, nebo druhé strany. Vidíme tedy důsledek toho, že Moskva ztrácí svou regionální pozici," dodal pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus.
Putin v projevu podpořil konání referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných částech ukrajinského území. Lidová hlasování mají podle úřadů samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR), Luhanské lidové republiky (LNR) a Ruskem dosazených představitelů částí Chersonské a Záporožské oblasti začít v pátek. Kyjev a západní země dopředu zdůrazňují, že narychlo zorganizovaná referenda, která vesměs označují jako falešná, v oblastech ovládaných ruskou armádou není možné uznat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.