Dodávky plynu na zimu v ohrožení. Nord Stream 1 potřebuje nutně opravu, tvrdí Rusko. Poradce premiéra Štěpán Křeček vysvětlil, co se děje v zákulisí

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2022

Zařízení plynovodu Nord Stream 1 má závady, které vyžadují bezodkladnou opravu. Rusko má ale jen málo možností, jak by při nutné opravě mohlo pomoct. Řekl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko minulý týden snížilo dodávky tímto plynovodem na 20 procent kapacity, ruská plynárenská společnost Gazprom to odůvodňuje technickými problémy s turbínami. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra a špičkového ekonoma Štěpána Křečka s dotazem, jak se současná rétorika Ruska dá přeložit. "To, jaký je fakticky stav plynovodu, to nemůžeme posoudit, protože technická data zařízení nejsou veřejně dostupná. Co víme bezpečně, že Rusko hledá záminky, jak navyšovat cenu plynu na burze," uvedl v úvodu.

Nord Stream 1 je hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Evropské unie a Západ vnímá omezování těchto dodávek jako reakci Moskvy na protiruské sankce vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu. Výpadek zvýšil riziko nedostatku plynu v Evropě v nadcházejícím zimním období.

Manažer Gazpromu Vitalij Markelov minulý týden uvedl, že dodávka turbíny pro plynovod Nord Stream 1 z Kanady do Německa po údržbě nebyla v souladu se smlouvou. Dodal, že si Gazprom opakovaně stěžoval u partnerské společnosti Siemens Energy, která opravila maximálně čtvrtinu zjištěných chyb.

"Už v minulosti jsme například viděli, že Rusko zastavilo dodávky plynu do některých zemí, udělalo odstávku plynovodu či snížilo dodávky tak, aby vytvořilo napětí, které navyšuje ceny. A Rusko tím získává hned dvě výhody. Jednak vlivem vyšších cen maximalizuje zisky, zadruhé tím, že omezuje dodávky, se nemůžeme ideálně připravit na zimu a jsme tak více vydíratelní, protože jakmile je plynu v zásobách méně, než bychom potřebovali, tak se závislost na Rusku bude ještě více prohlubovat," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz odborník na ekonomickou problematiku.

Maximální přepravní kapacita Nord Streamu 1 je až 167 milionů metrů krychlových denně. Gazprom ale už v polovině června snížil objem dodávek na 67 milionů metrů krychlových denně. Tehdy to zdůvodnil technickými problémy v souvislosti s kompresorovou turbínou, kterou německá společnost Siemens Energy poslala do Kanady na opravu a kvůli protiruským sankcím pak měla problémy s jejím vrácením.

"Je otázka, jak by se k nedostatku plynu postavili obyvatelé jednotlivých zemí EU. My už jsme viděli i při projednávání energetického balíčku, který má vytvářet úspory, že se k tomu země jako Portugalsko či Španělsko staví odtažitě a říkají, že to vlastně není jejich problém. Některé státy se ale oproti tomu chovají skutečně solidárně. První rozkoly se dějí v situaci, kdy se řeší, že plynu může být nedostatek. Pokud bychom stáli před situací, že se buď budou muset vypínat některé energetické provozy, nebo by byl nedejbože nedostatek plynu pro domácnosti, tak se tlak na politiky zvýší a pak je možné, že jednota EU by byla výrazně narušena. Na to Rusko hraje," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Podmořský plynovod Nord Stream 1, který je dlouhý 1222 kilometrů a je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie včetně České republiky.

Agentura Reuters uvedla, že Gazprom si v aukci nezarezervoval na čtvrté čtvrtletí letošního roku žádnou dodatečnou kapacitu pro tranzit ruského plynu ani přes Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinské hranici, ani přes ukrajinský tranzitní bod Sudža.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v září se mezitím zvyšuje. Kolem poledne SELČ se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala pod 200 eury (téměř 5000 Kč) za megawatthodinu (MWh), čímž vykazovala růst o více než čtyři procenta. Před rokem plyn v TTF stál zhruba 24 eur/MWh, ale ještě před Vánocemi se prudce zvýšil. Byla to podle části analytiků reakce na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.