Drahota dává peněženkám Čechů zabrat. Ekonom vyjmenoval pět fíglů, které v těžké době zaručí úsporu peněz

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2022

Evropa a s ní i Česká republika v současnosti prochází ekonomickou krizí. Odborníci upozorňují, že ani nadcházející rok nebude procházka růžovým sadem. Inflace by se ale měla dostat do příznivějších hodnot, nicméně ekonomové počítají s vyšší mírou nezaměstnanosti. Pro řadu českých domácností je v současnosti život po finanční stránce složitější. I v těžké době se ale najdou možnosti, jak ušetřit a přilepšit si. Své o tom ví poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček, který pro ŽivotvČesku.cz vypracoval druhou sadu řešení, jak si poměrně jednoduchými fígly pomoct a zbytečně neplýtvat financemi.

V první sadě pěti tipů, jak si udělat život finančně jednodušší, se uznávaný ekonom zaměřil zejména na energetickou úsporu. Ve druhém pokračování níže pak vylíčil, jak získat nějaké finance navíc, ale najít úsporu v běžném životě.

Ohledně inflace pak má Štěpán Křeček poměrně příznivé zprávy. "Do konce roku očekávám, že se inflace bude držet na vysoké úrovni, neměla by však přesáhnout dvacetiprocentní hranici. Oproti současným hodnotám se ale výrazně nesníží. Výrazné zlepšení přijde vlivem zastropování cen, a to od příštího roku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom svou predikci v rámci vývoje inflace.

Pokud jde pak o zmíněnou zvýšenou míru nezaměstnanosti, tak za září meziměsíčně stoupla na 3,5 procenta ze srpnových 3,4 procenta. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR. Podle úřadu se další situace bude odvíjet i od průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, aktuální epidemické situace a dopadů energetické krize na zaměstnavatele.

"V tuto chvíli je situace paradoxní, kdy některé firmy ohlašují, že budou muset propouštět, a na druhé straně si stále mnoho firem stěžuje na to, že nemůže sehnat nové zaměstnance. Myslím si, že obrovský počet volných pracovních míst, které se nedaří stále obsazovat, bude v dalším období klesat. Bude to poznamenáno i mírným růstem nezaměstnanosti, ale ČR bude stále patřit k zemím s nejnižší nezaměstnaností v rámci EU," odhadl Štěpán Křeček a popsal pět variant, které mohou pro některé české domácnosti být dobrým pomocníkem, případně zajímavou inspirací.

  • Prodej nepotřebného majetku - starý nábytek a další

V domácnosti se většinou nachází celá řada haraburdí, které fakticky nepoužíváme, ale je nám líto ho vyhodit, protože víme, že má nějakou hodnotu. Může se jednat o starý nábytek, hračky po dětech, nepoužívaný šicí stroj či televizor. Občas je proto dobré udělat si v životě pořádek a starých krámů se zbavit. Lze přitom využít inzertní servery, kde na staré vybavení můžeme najít kupce, a navíc můžeme ušetřit za odvoz. Výtěžek se může pohybovat v řádu tisíců podle kvality zboží, které nabídneme. Musíme si však dát pozor, abychom se nezbavili nějaké cenné starožitnosti či předmětů, ke kterým máme citové pouto.

  • Místo restaurace vaření výhradně z nakoupených potravin

Chodit do restaurace je příjemné, ale značně to leze do peněz. Doma si podobná jídla jsme schopni uvařit zpravidla 2krát až 3krát levněji. Jen za obědy na všední dny tak můžeme měsíčně ušetřit zhruba 2200 korun. Není však dobré se stranit pracovnímu kolektivu, takže rozumnou variantou je občas jít s kolegy do restaurace a občas si sníst krabičku z domova na pracovišti.

  • Lepší tarif u mobilního operátora / internet doma

V České republice jsou stále relativně drahé základní tarify mobilních operátorů. Řešení tohoto problému je přitom velice jednoduché. Stačí zajít za operátorem a požádat ho o slevu. Mnozí operátoři tomuto požadavku vyhoví bez většího přemlouvání. V opačných případech je dobré mít po ruce konkurenční nabídku a upozornit na možnost přechodu k jinému operátorovi. Jestliže ani poté operátor neustoupí, můžete si k novému operátorovi přenést stávající telefonní číslo. Dobře nastavený tarif přitom může ušetřit několik stokorun každý měsíc. Lidé, kteří mají mobilní tarify s neomezenými daty, by pak měli zvážit, zda k tomu navíc potřebují pevné připojení k internetu. Často si totiž vystačí jen s neomezeným mobilním tarifem.

  • Půjčky neřešit u bankovních či nebankovních poskytovatelů / půjčit si bezúročně u rodiny, přátel

Když se dostanete do finančních problémů, můžete je řešit půjčkou v bance. To však bude znamenat platbu úroků navíc. Alternativou může být půjčka od rodiny či známých, která většinou není úročena. Tím lze ušetřit, nicméně všechny dluhy je třeba splatit dle uzavřené dohody, jinak riskujete konflikty v rodině či s přáteli.

  • Velké nákupy (rodina / více přátel - rozložení poh. hmot.) v příhraničí, případně sledovat akční zboží ve velkých obchodních řetězcích

Nákupy je třeba naplánovat a dopředu dobře promyslet. Na větší nákupy lze vyrazit například do Polska, kde je mnoho produktů levnějších než v České republice. Po cestě je dobré natankovat levnější pohonné hmoty a třeba si i zajít k levnějšímu kadeřníkovi. To, co si chceme koupit, bychom si měli dopředu napsat. V obchodě bychom se měli striktně držet vytvořeného seznamu a měli bychom se vyhnout zbytečným produktům, které nepotřebujeme. Opravdu zajímavých akčních nabídek je dobré využít hlavně u trvanlivého zboží. Produkty, které se rychle kazí, bychom měli nakupovat v omezeném množství, i když jsou za rozumnou cenu. Vyvarujeme se tím zbytečného plýtvání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.