5 zásadních tipů, díky nimž se dají ušetřit měsíčně tisíce korun. Ekonom popsal, co pro to české domácnosti mohou udělat

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2022

Inflace dává českým domácnostem lidově řečeno finančně pořádně zabrat. Podle zveřejněných údajů ČSÚ vzrostla v září 2022 cenová hladina meziročně o 18 %. Inflace tak ve srovnání se srpnem mírně zrychlila a nacházela se nadále vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Data za říjen budou teprve Českým statistickým úřadem zveřejněna. Ekonomové ale už teď predikují, že do konce roku se významný pokles očekávat nedá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra a uznávaného ekonoma Štěpána Křečka s dotazem, jak by lidé mohli v současnosti ušetřit na běžných věcech, které je v životě provázejí. Vypracoval pět zásadních bodů, které mohou být některým českým domácnostem dobrým pomocníkem.

"Do konce roku očekávám, že se inflace bude držet na vysoké úrovni, neměla by však přesáhnout dvacetiprocentní hranici. Oproti současným hodnotám se ale výrazně nesníží. Výrazné zlepšení přijde vlivem zastropování cen, a to od příštího roku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom Štěpán Křeček svou predikci v rámci vývoje inflace.

Pokud jde pak o inflaci v eurozóně, z rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat vyplývá, že v říjnu stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu vystoupalo na 10,7 procenta. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.

Pro redakci ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček vypracoval pět zásadních bodů, které mohou lidem pomoci snížit své měsíční finanční výdaje.

  • Žárovky za led svítidla

Klasické žárovky jsou levné na pořízení, ale drahé na provoz. Když při současných cenách elektřiny necháme svítit 8 klasických 60 W žárovek 5 hodin každý den, tak za rok zaplatíme za spotřebu elektřiny zhruba 7000 korun. Při přechodu na LED žárovky ve stejném režimu svícení ušetříme za rok zhruba 6000 korun, přičemž investice do nového osvětlení se nám vrátí zhruba po třech měsících.

  • Při delším pobytu mimo domov vytahovat ze zásuvky spotřebiče

V každé průměrné domácnosti je řada spotřebičů, které úplně nevypínáme, ale necháváme je v takzvaném stand-by režimu, aby byly kdykoliv připraveny k okamžitému použití. Lidé si však často neuvědomují, že stand-by režim spotřebovává elektřinu. Nejedená se o závratnou spotřebu, ale stejně nás postupně zbytečně připravuje o peníze. Při dnešních cenách elektřiny lze při důsledném vypínání spotřebičů ušetřit zhruba 1200 korun za rok.

  • Místo vozidla MHD - využívání P+R

Jet autem přímo až do práce je pohodlné, ale může se to značně prodražit. Zvláště když pracujeme v centru velkého města. Na hlídaných parkovištích dál od centra řidiči za den zaplatí 50 korun za auto, blíže centru 100 korun. Nehlídaná parkoviště s omezenou dobou stání na 12 hodin jsou zdarma. Přímo v centru však stojí 50 a více korun na hodinu. Při cestě do centra se pak často stojí v kolonách, což nás na projetých pohonných hmotách může stát více než zakoupení lístku na MHD. V konečném důsledku tak vhodnou kombinací jízdy autem a využitím MHD můžeme ušetřit dost peněz i času.

  • Výměna kotle

Starý plynový kotel má při běžném využívání v průměrném rodinném domku zhruba o 3800 kWh vyšší roční spotřebu než moderní kondenzační plynový kotel. Při současných cenách plynu lze tak pouze výměnou kotle ušetřit zhruba 15.200 korun ročně.

  • Odkládání peněz

Při odkládání peněz stranou můžeme využít síly složeného úročení, kdy budeme získávat nejen úroky, ale i úroky z úroků. Když například vložíme na účet 50.000 korun a pak následně budeme posílat 1000 korun měsíčně po dobu 30 let, tak při pětiprocentním úročení dosáhneme cílové částky 1.055,646 korun. Většinu naspořené částky ve výši 645.646 korun budou tvořit úroky. Vlastní úložky budou činit jen 410.000 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.