Druhá vlna koronaviru může být za rohem. A nejspíše přijde, je přesvědčen Roman Prymula a odhalil proč

Vládní zmocněnec pro vědua výzkum Roman Prymula.
Vládní zmocněnec pro vědua výzkum Roman Prymula.
Foto: Reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2020

Druhá vlna epidemie nového koronvairu by se rozhodně neměla podceňovat. Nejspíše přijde, uvedl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula. Zásadní je, jestli se potom podaří udržet denní přírůstek počtu nakažených v řádu stovek, nebo bude ještě hůře.

Podle Prymuly současná zkušenost z Izraele ukazuje, že nástup druhé vlny COVID-19 může být rychlý, a to v řádu dnů. V Izraeli se ukázal nástup během deseti dnů.

Bojím se, aby celý systém, který byl připraven, zůstal připraven i nadále. Znovu ho stavět na zelené louce není jednoduché a nebude tolik času,“ uvedl v Interview ČT24 s tím, že se Česko bude muset vypořádat s další vlnou nákazy, osobně považuje za reálné.

Je vysoce pravděpodobné, že nějaká druhá vlna bude. Když vidím situace v jednotlivých zemích, tak ten virus nemizí. V Izraeli už bohužel k takové vlně došlo. Znamená to, že musíme být obezřetní,“ domníá se epidemiolog.

Prymula upozornil, že za velmi špatné by bylo, kdyby se potom pohyboval denní nárůst počtu nových případů v hodnotách tisíců. „To je problém a je mnohem složitější zastavit takový explozivní nárůst, než když ho zastavíme třeba na úrovni 200 nebo 300,“ netajil své obavy.

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví objasnil, že koronavirus je kalsická respirační nemoc. A problémem může být, že lidská imunita na něj reaguje pouze krátkodobě.

V určité době jsme si říkali, že když člověk to onemocnění prodělá, tak vlastně má po problémech – bude chráněn, bude mít imunitu. Ale ukazuje se, že je to klasické respirační onemocnění a imunita může být velmi krátkodobá,“ dodal epidemiolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.