Dva roky bez "slunce v duši". Ján Zákopčaník si elegantně střežil to nejcennější, byl dobrý učitel, říká jeho kolegyně

Jan Zákopčaník
Jan Zákopčaník
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2024

V červnu uplynou dva roky od skonu legendárního moderátora počasí Jána Zákopčaníka. Známý hlasatel slovenského původu se dožil 63 let. Nejvíce se divákům vryl do paměti díky svému osobitému stylu moderování počasí. Jeho pozdrav »slunce v duši« zlidověl. O svém kolegovi promluvila po jeho smrti pro ŽivotvČesku.cz Alena Zárybnická. Tehdy prozradila, že ho vnímala jako velkou osobnost. Stejně tak na kolegu téměř dva roky po jeho skonu zavzpomínala meteoroložka Dagmar Honsová.

Ján Zákopčaník zemřel 22. června 2022. Smutná zpráva o jeho odchodu do »meteorologického nebe« obletěla Česko o dva dny později. Osobitý moderátor si získal přízeň diváků svým naprosto klidným a vřelým projevem.

Svérázný meteorolog byl svého času velmi populární. Byl pětinásobným držitelem ocenění »Rosnička roku« a proslul díky pozdravu »slunce v duši«, který se po čase stal legendárním a zlidověl.

Pozdrav ale musel v roce 2001 přestat používat, když se stejné heslo objevilo v reklamě na bylinný elixír. Na televizních obrazovkách se Zákopčaník objevoval do roku 2005, kdy nadobro z obrazovek zmizel kvůli neshodám s vedením.

Po odchodu z televize zpracovával kalendáře s pranostikami a účinkoval na Rádiu Blaník. Později začal pracovat jako letecký meteorolog v Českém hydrometeorologickém ústavu.

Na kolegu zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz krátce po jeho skonu meteoroložka Alena Zárybnická. "Dělal mi dlouhou dobu šéfa v České televizi. Je to víc než 15 let. Byl svůj… Za každou cenu a v každých okolnostech," uvedla tehdy pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Na hlasatele, jenž byl ženatý a měl tři děti, zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz měsíc před druhým výročím jeho úmrtí i meteoroložka Dagmar Honsová.

"Vyzařoval z něho naprostý klid. Za jakéhokoliv počasí, když jsme šíleli, on byl úplně v klidu. S naprosto ledovým klidem říkal, že bouřky k létu patří, k zimě zase kalamita. Byl dobrý učitel," popsala Dagmar Honsová, jaký byl Ján Zákopčaník kolega.

Také přiblížila skutečnost, že striktně odděloval pracovní a soukromý život. "Ve chvíli, když jsem se ptala na jeho soukromí, on mě nikdy do něj nepustil, vždycky to odbyl jednou větou a vždy to bylo jen na pracovní úrovni," dodala známá meteoroložka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.