Ukrajina se třetím rokem brání ruskému zlu. Důvod, proč Zelenskyj ještě nevypálil rakety Putinovi do kanceláře, přiblížil expert Kraus
Komentář: Ukrajina se brání ruské agresi už déle než dva roky a v posledních týdnech se do popředí dostaly problémy s nedostatkem živé síly a munice, které byly podle médií nejhorší od vypuknutí války. V současnosti se situace začíná zlepšovat. Faktem ale stále je, že opotřebovávací válka si vyžádala desítky tisíc lidských životů. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, proč ještě Ukrajinci »neotočili hru« a místo bojů o anektovaná území nezaútočili přímo na teritorium Ruské federace. Pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity vysvětlil, že takový krok by byl využit propagandisticky a násilí by ze strany Putinova režimu značně eskalovalo.
Ukrajina v poledních dnech čelí zesilujícím útočným operacím agresora, který se má připravovat na velkou ofenzívu v létě. Kvůli tomu padla Avdijivka, Rusové postoupili k Časiv Jaru a pronikli na sever Charkovské oblasti. Nedostatek vojenského materiálu je znát. Situace se snad ale postupně začíná zlepšovat.
Podle všeho totiž na Ukrajinu proudí první dodávky dělostřelecké munice. "Na všech úsecích doněcké fronty jsme zaznamenali intenzivnější dělostřeleckou palbu, a to ze strany protivníka," uvedl minulý týden na sociální platformě Telegram ruský vojenský publicista Jurij Kotěnok, jehož na známé sociální síti sleduje lehce přes 380 tisíc uživatelů.
V dubnu se v médiích objevily také informace o tom, že ukrajinská armáda začala používat balistické rakety dlouhého doletu. Tajně jí je měly poskytnout Spojené státy, uvedla to agentura AP s tím, že Ukrajinci jimi bombardovali ruské vojenské letiště na Krymu.
Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, proč právě zmíněné zbraňové systémy nejsou použity k ostřelování teritoria Ruské federace - příkladem Kremlu. Jinými slovy »ve stejném duchu, jako to dělají ozbrojené síly Putina, které intenzivně řadu měsíců raketami ničí ukrajinskou infrastrukturu«.
"Nedá se to paušálně říci. Záleželo by, na jaké cíle by Ukrajina směřovala útok a o jak masové ostřelování by se jednalo. Myslím si, že nic dramatického by to neznamenalo a nedošlo by k větší eskalaci, kdyby Ukrajina využívala ostřelování k ničení logistického zázemí nepřítele na ruském teritoriu, což by mělo za cíl ochromit jeho připravovanou ofenzívu v létě. Proti tomu nemůže říct nikdo nic, i když propagandisticky by to bylo využíváno jinak. Ale je to něco, s čím Rusové počítat musí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový odborník na válečné konflikty a politolog.
Jiné by to pak bylo podle Josefa Krause, kdyby ukrajinská strana použila rakety dlouhého doletu k útokům na města, zástavby, civilní cíle a jiné.
"To by jednak mohlo způsobit eskalaci samotného konfliktu ze strany Ruské federace, která by to využila jako záminku k větší mobilizaci, protože by bylo napadeno teritorium Ruské federace, a dále by to přineslo komplikace pro Ukrajinu v tom smyslu, že donátoři, kteří jí ty zbraňové systémy poskytli, tak by asi nesouhlasili, aby došlo k jejich využití tímto způsobem. To znamená, že by si Ukrajina ohrozila do budoucna dodávky spotřebního materiálu či dalších vojenských technologií," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.