Reklama:

Ekonom Jiří Paroubek se šibalsky usmál a lehce odpověděl, kde vzít peníze na uprchlíky. Vláda musí nastavit dlaně EU, aby to zaplatila, míní

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2022

Kabinet Petra Fialy (57) je ve stresu, kde sežene peníze na masivní příliv uprchlíků z Ukrajiny, jejichž počet začíná být nad kapacity České republiky. Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (69) se na dotaz, jak takovou situaci rychle a efektivně řešit, šibalsky usmál a zcela nekompromisně uvedl, že se vláda musí podívat do pokladničky EU. "Předpokládám, že vláda nastaví dlaně Evropské unii, aby to zaplatila," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Premiér v neděli v diskuzním pořadu Partie uvedl, že v současnosti vláda nepožaduje žádné přerozdělování nebo kvóty pro uprchlíky před válkou z Ukrajiny. "Chtěl bych se tomu vyhnout, protože když jsme po migrační krizi v roce 2015 odmítali povinné kvóty, tak jsme říkali, že to má několik rozměrů. Jeden je i lidský, protože posíláte lidi tam, kde nechtějí být. Tady je možné uvažovat, že část těch lidí bude ochotná jít jinam. Nejdou sem lidé kvůli ekonomickým výhodám, jako šla třeba část tehdejších uprchlíků, ale jsou to lidé, kteří utíkají, aby si zachránili život," uvedl Petr Fiala ohledně současné situace, která začíná být poměrně nekomfortní pro obě strany.

Reklama:

Premiér dále vysvětlil, že vláda učinila vše, aby bez prodlení mohli Ukrajinci začít pracovat, děti mohly navštěvovat školy a komplexně tak zátěž pro stát byla minimální. Ukrajinci, kteří nemohou nebo odmítají pracovat, mohou požádat o sociální dávky. Podle Petra Fialy jsou většinovou částí uprchlíků ženy a děti.

Podle vyjádření šéfky obrany Jany Černochové (48), která byla hostem v pořadu Partie společně s premiérem, ministerstvo zvažuje vybudování armádních stanových městeček, kam by uprchlíci, pro něž není standardní ubytování, zamířili. Do každého by šlo umístit na 400 lidí.

Česko kvůli vypotřebovaným kapacitám v sobotu prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU požádalo o pětadvacet modulárních základen pro 50 tisíc uprchlíků před válkou. Podle zástupců vlády Unie návrh schválila a měly by dorazit během dvou týdnů.

Podle Jiřího Paroubka bude počet uprchlíků nad možnosti země extrémní zátěží. "Přijde to určitě na velké peníze. Jedna věc je, kolik uprchlíků přijde. Pokud jich bude 500 tisíc a více, to asi opravdu těžko zvládneme a nic jiného než přerozdělování uprchlíků nebude možné. Zatím jsou tady ženy a děti a uvidí se, kdy se k nim připojí muži, tohle se těžko odhaduje," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek, který má ekonomické vzdělání - po maturitě začal studovat Obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze. Studium dokončil v roce 1976 s titulem inženýr. Zároveň si uvědomuje si, že Českou republiku to bude stát desítky miliard korun.

Pro ŽivotvČesku.cz se v neděli vyjádřil oslovený ekonom Štěpán Křeček, který na dotaz uvedl, že masivní vlna uprchlíků před válkou bude mít dopady, kdy dojde v ČR ke zvýšení cen nájemného, zdražení potravin a sortimentu, jakým je třeba oblečení. Podle něj na začátku zcela jistě převáží miliardové náklady, pokud vše půjde podle ideálního scénáře, na konci mohou být pozitiva. Záleží ale na řadě faktorů. Ideální scénář podle něj je, pokud se podaří Ukrajince integrovat a uplatnit je na pracovním trhu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: