Ekonom Lukáš Kovanda nastínil, co Čechy nejspíše čeká, pokud Rusko neobnoví dodávky plynu. Výrok ministra Síkely označil za z říše pohádek
Volodymyr Zelenskyj (44) vzkázal Evropanům, aby očekávali těžkou zimu kvůli ruské invazi do jeho země, která vedla k omezení vývozu ropy a plynu z Ruska. Uvedla to v neděli agentura Reuters s odvoláním na pravidelné videoposelství ukrajinského prezidenta, podle něhož chce Moskva zničit normální život Evropanů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného ekonoma Lukáše Kovandu (41), který bez »kudrlinek« zcela otevřeně popsal, co Čechy čeká, pokud by dodávky plynu potrubím Nord Stream 1 nebyly obnoveny v delším časovém horizontu v řádu týdnů.
"Rusko připravuje na letošní zimu rozhodující energetický úder na všechny Evropany," prohlásil Zelenskyj s tím, že Kreml v čele s Vladimirem Putinem (69) se snaží útočit chudobou a politickým chaosem tam, kde zatím nemůže útočit raketami.
Zelenskyj to uvedl poté, co ruský gigant Gazprom oznámil, že zatím neobnoví dodávky plynu potrubím Nord Stream 1, které je pro Evropu klíčové. Moskva se odvolává na západní sankce uvalené kvůli invazi na Ukrajinu a na technické problémy, které způsobily přerušení dodávek energie. Evropské země, které podpořily Kyjev diplomaticky a vojensky, obvinily Rusko, že dodávky energie využívá jako zbraň.
S čím by české domácnosti měly počítat, nastínil ekonom Lukáš Kovanda. "V nejkrajnějším případě by Němci dali přednost své ekonomice, ale ministr Síkela musí uklidňovat veřejnost. Nepříznivým krokem Gazpromu jsou země Německo a Česká republika kompletně odříznuty od plynu, a to na dobu neurčitou. V případě ČR je to poprvé od šedesátých let, kdy nemáme dodávku ruského plynu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda, který narážel na nedávné vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. Na kameru politik totiž utvrzoval, že v případě situace, že Evropa skončí bez dodávek plynu, Německo omezí svou ekonomiku, aby se rozdělilo o plyn s Českou republikou.
Podle některých analytiků hrozí, že nedostatek a nárůst životních nákladů s blížící se zimou oslabí podporu Kyjeva ze strany Západu, který se snaží vypořádat s nespokojenými obyvateli. Jak se současná situace dotkne českých domácností, odpověděl Lukáš Kovanda.
"Češi by se měli připravovat na to, že krokem Gazpromu začala energetická zima v obrazném slova smyslu. Při delším výpadku bude totiž muset ČR přistoupit k přídělovému hospodaření s plynem, a to alespoň na úrovni průmyslu. Ale jak víme, tak pan ministr Síkela nedávno naznačil, že v takovém scénáři by se to mohlo vztáhnout i na domácnosti, tedy alespoň co se týká dodávek tepla," zdůraznil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.
Skupina vyspělých zemí G7 v pátek oznámila, že zavede cenový strop na ruskou ropu i ropné produkty. Kreml prohlásil, že zastaví prodej ropy do všech zemí, které tento limit zavedou.
"Situace je nyní taková, že pokud by výpadek trval týden až dva, tak se nic zásadního neděje, protože ČR nakupuje dopředu od dodavatelů z Německa, kteří nakupují na burze. Pokud by výpadek trval v řádu týdnů, což nelze vyloučit, tak musí dojít k přídělovému hospodaření a znamená to, že plyn i elektřina mohou dramaticky podražit. To znamená, že na úrovni domácností čekejme další navýšení plateb za energie, to znamená, že lidé si finanční pomoci v rámci energetického tarifu ani nevšimnou. A je potřeba také říct, že zásobníky plynu nepokrývají naši celkovou spotřebu a my vedle těch zásobníků si dodávky musíme pokrývat jinde. To znamená, že musíme využívat terminály na zkapalněný plyn. To ale budou dělat i další evropské země, a tak o plyn začne s nadsázkou řečeno pranice. Výrok ministra hospodářství je tedy tak trochu z říše pohádek," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom Lukáš Kovanda.
Německý kancléř Olaf Scholz (64) v neděli uvedl, že jeho vláda počítala s úplným zastavením dodávek plynu v prosinci, ale slíbil, že jeho země zimu zvládne. "Rusko již není spolehlivým energetickým partnerem," řekl Scholz na tiskové konferenci v Berlíně.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.