Ekonom řekl krok po kroku, co Čechy čeká během podzimu a zimy. Štěpán Křeček promluvil o růstu inflace, nezaměstnanosti a agresivitě

Ekonom Štěpán Křeček
Ekonom Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 15. 8. 2022

Loni v červenci meziroční inflace činila 3,4 procenta a postupně zrychlovala až na nynějších 17,5 procenta, což je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993. Podle statistiků nejvíce zdražily energie a potraviny, odborníci v oblasti ekonomiky ale předpokládají, že situace se ještě o něco zhorší, než se začne znovu zlepšovat. ""Podzim a zima přinesou dokonalou bouři, protože se nám pomíchá celá řada velice negativních situací," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a upřesnil, co se bude v následujících měsících dít.

Meziroční inflace v ČR v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl to Český statistický úřad. Poslední měsíce logicky přivádějí obyvatele České republiky do nejistoty. A toho, co přinese blízká budoucnost, se bojí právem.

"Podzim a zima přinesou dokonalou bouři, protože se nám pomíchá celá řada velice negativních situací. Samozřejmě lze předpokládat, že bude dál probíhat válka na Ukrajině. V souvislosti s tím bude probíhat i ekonomická válka západu s Ruskem, což na nás má negativní dopady hlavně v oblasti energií, ale celkově to udržuje inflaci na velmi vysoké úrovni," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, co se bude v následujících měsících dít.

Ředitelka odboru měnové politiky ČNB Dana Hájková uvedla, že do zdražování potravin se promítá mimo jiné rusko-ukrajinská válka, a to kvůli výraznému zdražení agrárních komodit, které odráží rostoucí náklady na energie a roli Ukrajiny ve světové produkci pšenice. Nedá se předpokládat, že válka brzy skončí. I v důsledku toho se dají očekávat další komplikace.

"Bohužel bude docházet k tomu, že tempo naší ekonomiky začne klesat. To může být provázeno i tím, že někteří lidé přijdou o práci, ale to by neměl být masový jev. Spíše se to zpomalování ekonomického růstu bude přenášet do té oblasti, že přestože zažíváme vysokou inflaci, tak lidem nebude plně kompenzována a mzdy a platy porostou výrazně pomaleji než právě inflace, což povede ke snižování kupní síly obyvatel," upřesnil finanční expert pro ŽivotvČesku.cz, co republiku čeká.

Přestože v posledních několika dnech lze pozorovat klesající denní počty nakažených koronavirem a takzvaná letní vlna se má zřejmě na odchodu, s chladnějším počasím lze očekávat, že do ekonomiky promluví i téma covidu. Ve spojení s volbami, během kterých je obyvatelstvo silně rozděleno na dva tábory, bude situace ve společnosti o to víc napjatá.

"Uvidíme, jak do toho všeho ještě promluví pandemie koronaviru. Samozřejmě lze očekávat, že se s příchodem chladnějšího počasí může zase projevit. Do toho všeho tu bude probíhat politický souboj, protože jednak nás čekají volby komunální a později prezidentské. Ty kampaně zřejmě budou agresivní a mohou vést k rozeštvávání společnosti. Už teď to vidíme na mítincích Andreje Babiše. Lze očekávat, že do kampaně agresivně vstoupí i Josef Středula, který může poukazovat na problémy ve společnosti. Odbory pak mohou pořádat různé protesty a proto nálada ve společnosti zřejmě nebude moc dobrá," predikuje Štěpán Křeček.

Že vyhlídky do budoucna nejsou jen černé dokazuje dlouhodobá predikce. Podle té si sice obyvatelé České republiky projdou temným obdobím, ale už v příštím roce by se mohlo objevit světlo na konci tunelu.

"Na obzoru se nám již ukazuje, že se situace přece jen začíná zlepšovat. Tempo, kterým narůstá inflace, se snižuje, takže opatření v boji proti inflaci začínají fugovat. Lidem také pomohou nové sociální programy, které zavedla vláda. Nyní lidé mohou žádat o příspěvek na dítě do 18 let věku. Zároveň bude aktivní úsporný tarif, který lidem pomůže s účty za energie, takže situace by se měla začít stabilizovat. Ekonomika by se pak měla nastartovat do nového cyklu a hospodářský růst by mohl v příštím roce začít zrychlovat. Čekají nás nepěkná čtvrtletí, ale pak by ta situace měla být lepší, inflace by měla výrazně klesnout a celkově by v naší společnosti neměla propuknout nějaká masová nezaměstnatnost. I když se sníží životní úroveň lidí, díky sociálním programům by to mělo být zvládnutelné," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.