Ekonom Štěpán Křeček doporučil, jak neplatit větší splátky ani po konci výhodné fixace. Popsal také, komu se i dnes hypotéka může vyplatit

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2022

Strašák inflace, kterou Česká národní banka dosud řešila zvyšováním úrokových sazeb, dopadá i na lidi, kterým končí fixace jejich hypotéky. Rázem jim totiž může měsíční splátka stoupnout i o několik tisíc korun. Jak se dá tato situace alespoň částečně řešit a komu se i v dnešní nelehké ekonomické době vyplatí vzít si hypotéku, popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Bydlení a jeho cena jsou z podstaty věci záležitostí, kterou řeší značná část obyvatel České republiky. Přibývá přitom domácností, které za bydlení utratí víc než dvě pětiny svého příjmu. Zatímco v listopadu jich bylo 14 procent, teď už je to až 22 procent. Ukázal to výzkum »Česko 2022: Život k nezaplacení« agentury PAQ Research a Českého rozhlasu, který potrvá do podzimu. Jsou to hlavně samoživitelské rodiny a samotní senioři. Výdaje, které zahrnují částku na energie, vodu, nájem, údržbu, služby a hypotéku, od podzimu v průměrné domácnosti vzrostly o 1500 korun. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 4,5 milionu domácností.

A právě hypotéky mohou lidem při konci fixace prakticky ze dne na den tyto výdaje dál výrazně zvýšit. "Lidem, kterým teď končí pětileté fixace, což jsou jedny z nejobvyklejších, tak výrazně naroste úroková sazba. Jestliže si před těmi pěti lety mohli brát hypotéky kolem dvou procent, tak dnes často převyšují úroveň pěti procent. Tím se samozřejmě výrazně zvýší velikost splátek," popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Řešením pro některé z takto zasažených lidí, kterým by nárůst splátek způsobil problém v rodinném rozpočtu, podle něj může být prodloužení délky splácení. "Dám modelový příklad: Když si někdo bral hypotéku na 20 let s dvouprocentní sazbou a po pěti letech splácení dostane sazbu řekněme pět a půl procenta, tak se mu splátka sice výrazně navýší, ale on může tu hypotéku roztáhnout na 25 let, někdy i na třicet, čímž mu ta splátka zase může klesnout," vysvětlil.  

"Lidem, kteří teď budou volit nějakou fixaci, bych doporučil, aby fixovali na kratší dobu, protože ty podmínky na hypotečním trhu se mohou do dvou tří let výrazně zlepšit, takže by bylo škoda, kdyby si ty současné nevýhodné podmínky zafixovali na příliš dlouhou dobu," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Částka na bydlení zahrnuje podle výše zmíněného výzkumu výdaje na energie, vodu, údržbu, služby, nájem a splátky hypoték. Jestliže v listopadu činila podle zjištění v průměru 7480 korun měsíčně, na konci dubna 9093 korun. Úplným rodinám s dětmi se podle zjištění výdaj zvedl z 9013 na 10.703 korun, samoživitelům z 8338 na 8636 korun, bezdětným z 6794 na 8821 korun a samotným seniorům z 5525 na 6729 korun.

Současná ekonomická situace přitom podle Štěpána Křečka snižuje i zájem lidí o hypotéky. "Viděli jsme to na dubnových číslech, kdy meziročně došlo k poklesu objemu hypoték o 60 procent. Je zřejmé, že ty vysoké úrokové sazby na hypotékách lidi odrazují a spíše vedou k myšlence počkat, až se vrátí na nějaké nižší úrovně. Nicméně ta doba, kdy je malý zájem o hypotéky, může nabídnout zajímavé koupě na realitním trhu, protože obecně klesá počet zájemců o jednotlivé nemovitosti, a tak oproti tomu, co bylo obvyklé v minulosti, se opět vrací do hry vyjednávání. Jestliže má nějaký kupující opravdu výhodnou nabídku na koupi nemovitosti, tak se mu hypotéka pořád může vyplatit, a to především z toho důvodu, že si ji může zafixovat na krátké období, na jeden dva roky, a jakmile ta fixace vyprší, tak tu hypotéku může refinancovat za výhodnějších podmínek," uvedl ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Velký rozdíl je podle něj i mezi tím, jestli si lidé kupují nemovitost na vlastní bydlení, nebo na pronájem, tedy na investici. "U toho vlastního bydlení není mnohdy na co čekat, protože ten člověk se často rozhoduje mezi tím, jestli bude platit nájem, nebo splátku hypotéky, přičemž ta splátka může dosahovat podobné výše. Tam bych se více než na tu hypoteční sazbu díval, jestli je to výhodná koupě. Zatímco cena nemovitosti nelze už nikdy změnit, to je parametr, který je navždy, za kolik to koupí, za tolik to koupí, tak hypoteční sazba je proměnlivý parametr, kde se ty podmínky dají tím refixováním zlepšit. Pokud tedy někdo chce bydlet ve vlastním a platí vysoký nájem a místo toho by platil hypotéku, tak se to může i v dnešní době vyplatit. U těch investic je to složitější. Ideální je investovat ve chvíli, kdy ten pronájem splácí tu hypotéku sám. To je na některých místech v republice stále ještě možné, ale ve větších městech už to možné nebývá," dodal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé, jimž nestačí na úhradu přiměřeného bydlení v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent, mají nárok na příspěvek na bydlení. Získat ho mohou vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, podnájemníci i lidé ve zkolaudovaných objektech k rekreaci. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji za byt, ale nejvýše do státem stanovených normativních nákladů, a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.