Ekonomický »Démon« Mikuláš Ferjenčík vysvětlil paradoxy státního rozpočtu 2021. Je to cár papíru, říká

Poslanec Mikuláš Ferjenčík
Poslanec Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2020

Po letošním schodku až 500 miliard korun se chce vláda zadlužit o další stovky miliard korun. Vláda v říjnu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Informovalo o tom Ministerstvo financí. Návrh počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Podle poslance za Piráty Mikuláše Ferjenčíka (33) jde ale »cár« papíru, který postráda logiku. Pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil jeho paradoxy.

"Největší paradox je ten, že vláda předkládá rozpočet a paralelně s ním předkládá návrhy, které mu snižují příjmy o více než 100 miliard korun. Takže to, co máme ve Sněmovně, je obyčejný cár papíru, protože to neodpovídá realitě toho, co vláda chystá v tisku, který se projednává hned vedle," popsal sympatický poslanec.

Web ministerstva financí další zadlužení země v předloženém návrhu ospravedlňuje slovy, že hlavním cílem státního rozpočtu je využít nízkou úroveň veřejného zadlužení České republiky k realizaci opatření, které pomohou udržet a zlepšit životní úroveň obyvatel, zmírnit negativní dopady pandemie na nejpostiženější skupiny a prostřednictvím rekordních investic co nejrychleji obnovit silný ekonomický růst.

"Druhý paradox je, že rozpočet nepočítá s tím, že Česká republika by byla zasažena koronavirovou krizí, protože se opírá o podklady někdy z léta - září - a vlastně s druhou vlnou epidemie se v tom nepočítá," upřesnil s úsměvem Ferjenčík pro ŽivotvČesku.cz s tím, že třetí paradox návrhu státního rozpočtu pro rok 2021 je, že ho nikdo kromě hnutí Ano nechce schválit.

"Třetí paradox je ten, že není kdo by ho schválil, protože jak vláda dělá obrovské daňové změny, tak všichni ve Sněmovně si uvědomují, že takhle ten stát vláda přivede na »buben«. Už v roce 2026, jestli půjdeme tímto tempem, tak narazíme na dluhovou brzdu a vláda buď bude muset razantně snížit výdaje, nebo zvedat daně. A tímto tempem, co vláda rozjíždí, narazíme na nějaké mantinely a z tohoto důvodu od toho dávají všichni ruce pryč," dodal pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.