Reklama:

Energetická chudoba v ČR: Poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček nastínil pomoc, která se rýsuje pro české domácnosti a firmy

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2022

Vláda má podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (41) jasno o konkrétní pomoci domácnostem, veřejnému sektoru i firmám s drahými energiemi. Ještě čeká na výsledek mimořádného zasedání evropských ministrů pro energetiku, které se uskuteční v pátek v Bruselu. Český kabinet by poté měl mimořádně jednat v pondělí v podvečer a následně představit detaily podpory. Jurečka to novinářům řekl ve středu před půlnocí po jednání vlády. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra a ekonoma Štěpána Křečka, co současná situace představuje pro české domácnosti. Z jeho odpovědi vyplynulo, že soubor opatření pomůže překlenout domácnostem a firmám nejtěžší období.

Reklama:

Ministři ve středu podle Jurečky relativně dlouho diskutovali o záležitostech týkajících se energetiky. "Máme poměrně jasnou představu o tom, jaká konkrétní pomoc může ze strany vlády přijít. Vláda opravdu pracuje na tom, abychom měli to řešení. My to řešení dneska už finalizujeme a to řešení velmi brzy budeme schopni aplikovat do praxe," uvedl. Konkrétnější být nechtěl, pouze upřesnil, že pomoc se bude týkat domácností, veřejného sektoru, tedy nemocnic, sociálních služeb, škol či obcí a krajů. Jurečka zmínil i adresnou pomoc pro firmy.

Reklama:

Ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz přiblížil, že situace je vážná, ale řešení existuje. "Co se týká vypnutí plynu, tak se jedná o velmi nepříjemnou záležitost, na kterou jsme se ale připravovali delší dobu. Proto ČR získala kapacity v novém terminálu na zkapalněný zemní plyn, naplnily se zásobníky na zimu a spolupracuje se s dalšími evropskými zeměmi, aby se plyn mohl distribuovat z jiných zemí, kde by ho mohlo být přebytek. Napětí na trhu s plynem je evidentní. Poté, co došlo k oznámení, že dodávky Nord Streamem 1 nebudou obnoveny, tak ceny na burze vylétly vzhůru přibližně o 30 procent, takže je zřejmé, že trh je na tyto události velmi citlivý," přiblížil expert v ekonomické oblasti.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55) uvedl, že pro podniky jeho resort připravuje program kompenzací. Minulý týden mluvil o náhradách podnikům ze zpracovatelského odvětví, které prokážou provozní ztrátu kvůli vysokým cenám energií. Takové nastavení se podle něj ukázalo jako nedostatečné. Nový návrh proto počítá s kompenzacemi pro firmy, kterým kvůli současné krizi klesla ziskovost, řekl.

"Klíčové nyní bude páteční jednání ministrů průmyslu na evropské úrovni, kde by měla být přijata opatření, která pomohou situaci řešit. Obávám se, že by opatření nemusela být dostatečná, proto se budou přijímat nová národní opatření. V tuto chvíli intenzivně pracuje koordinační skupina na Úřadu vlády, která sdružuje největší výrobce energií, zástupce různých ministerstev a dalších klíčových organizací, jako je Energetický regulační úřad, operátor trhu OTE nebo ČEPS. Několikrát denně se schází a pracují na národních řešeních. V tuto chvíli mohu prozradit, že jedno z řešení, o kterých se jedná a kde se rýsuje dohoda mezi státem a největšími výrobci energií, spočívá v zastropování cen elektrické energie. Jednání zatím nejsou ukončena, veškeré detaily řešení budou představeny v dalších dnech. Tím, že ke stávajícím opatřením budou přijata evropská řešení a národní, tak soubor všech opatření pomůže situaci vyřešit. To znamená, že i když to bude nepříjemné, nikdo nebude muset padnout, pomůže se jak domácnostem, tak firmám," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček.

Evropští ministři by v pátek podle Síkely měli probrat několik variant řešení krize. Česká republika bude chtít na jednání zařadit například takzvaný iberijský model, který by na trhu odděloval ceny elektřiny a plynu. Síkela chce otevřít i diskusi o možnosti omezení prodejů emisních povolenek.

Co současná situace bude znamenat pro české domácnosti, popsal Štěpán Křeček. Zdůraznil, že současnou finanční zátěž pro domácnosti nepředstavují jen drahé energie, ale i další faktory - zejména inflace.

"Ve chvíli, kdy by se zastropovala elektrická energie, tak by nárůst cen na účtech domácností nemusel být nějak fatální, navíc k placení pomůže úsporný tarif, odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, nejvíce postižené domácnosti mohou požádat o příspěvek na bydlení. Jen problém s energiemi není bohužel jediný problém, který domácnosti řeší, zdražuje i drtivá většina položek spotřebního koše. Nápor na domácnosti je enormní," dodal pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra v ekonomické oblasti.

Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Vedle toho unijní exekutiva počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: