Epidemiolog Maďar: Rouška má pořád smysl, může to bouchnout. Vir tady je a klesat nebude

Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Rastislav Maďar je bývalý vládní epidemiolog.
Foto: Archiv Rastislava Maďara
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2020

Vláda v několika etapách rozvolnila epidemiologická opatření. Mnoho lidí už má pocit, že epidemie je potlačena a nic závažného nehrozí. Podle koordinátora epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislava Maďara sice roušky venku nemusíme nosit, ale stále jde o klíčový prostředek v boji s novým typem koronaviru.

Podle Maďara, který poskytl rozhovor pro portál Lidovky.cz, jsou roušky jakousi pojistkou, aby se vir agresivně nešířil napříč populací.

"Ano. Myslím si, že rouška zůstává naší pojistkou, že se nám ten virus plošně nerozjede. Měla by pořád být slušností, lidé by na to měli dbát hlavně z toho zdravotního hlediska. Když se přiblížím k někomu cizímu a poruším dvoumetrovou vzdálenost, je vhodné si ji nasadit. A myslím si, že většina populace to tak i chce, alespoň to ukazují průzkumy. Roušky mají opravdu smysl, ten virus tady stále je. A jeho výskyt klesat nebude, jak se budou postupně otvírat hranice," uvedl pro portál Maďar, který zároveň poukázal na některé obavy mezi lidmi. Zejména pokud jde o MHD či sezení v restauracích.

Nerad bych lidi nakazil

"Když vezmeme například ty restaurace nebo MHD, to jsou místa, kde by se člověk chtěl chránit a nejspíš by asi nechtěl, aby na něj někdo z bezprostřední blízkosti prskal. Vezměte si, já taky nejsem rizikový, nebojím se o sebe, ale potkávám se se spoustou lidí a velmi nerad bych je nakazil, kdybych virus měl. Zkrátka se jedná hlavně o zodpovědnost vůči svému okolí a asi se shodneme, že nandat si roušku, když se mám přiblížit k někomu na dva metry, je velmi jednoduché," upřesnil.

Epidemiolog nesouhlasí s tvrzením ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka, který nedávno uvedl, že roušky už nemají smysl nikde, ani třeba v restauracích…

"S tím nesouhlasím. Restaurace se mohou stát místem, kde se může přenášet virus, to je takové paušalizující tvrzení. Jsou restaurace, ve kterých se rozestupy dají dodržovat, ale pak jsou místa, kde jsou lidé poměrně dost vedle sebe. Vidíme sami, jak je to stále křehké. Stačí, když se ten virus dostane do určité komunity a tam to pak „bouchne“," dodal pro Lidovky.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.