Existují superpřenašeči, říká o šíření viru Rastislav Maďar. Upřesnil, kdy je člověk s covidem nejvíce infekční

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 7. 2021

Epidemie koronaviru v Česku stále pokračuje, což dokazují i počty nakažených, které potvrdily laboratoře v posledních dnech. V souvislosti s ní se řeší také fakt, jak rychle se dokáže člověk nakazit od infikované osoby, se kterou přišel do kontaktu nebo to, kdy je nakažený nejvíce infekční pro své okolí. Podle renomovaného epidemiologa Rastislava Maďara (48) je to velmi individuální. "Existují takzvaní »superpřenašeči«, kteří mají vysokou virovou nálož i bez příznaků. Pacient s klinickými projevy nemoci je nejinfekčnější po jejich začátku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Rychlost šíření koronaviru v populaci udává reprodukční číslo, které se sice stále drží nad hodnotou 1, ale během sobotního dne došlo k jeho poklesu z 1,18 na 1,11. Nárůst však zaznamenaly laboratoře v souvislosti s počtem potvrzených případů s onemocněním covid-19.

V medicínsko-vědeckém žurnálu Lancet Microbe, který publikuje výzkumy a vědecké studie, byla zveřejněna jedna věnující se tématu infekčnosti pacienta s covidem. Podle uvedených výsledků studie naznačuje, že člověk nakažený koronavirem bývá největším rizikem pro své okolí na začátku onemocnění, kdy se v těle udržuje největší virová nálož. Studie pak zmiňuje pět kritických dní poté, co se objeví příznaky. Virus byl podle studie schopný najít dalšího hostitele dokonce ještě 9. den po začátku projevů nemoci.

"Je to velmi individuální. Existují takzvaní »superpřenašeči«, kteří mají vysokou virovou nálož i bez příznaků. Pacient s klinickými projevy nemoci je nejinfekčnější po jejich začátku," vyjádřil se Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz. Jsou však i lidé, u kterých se žádné příznaky neobjeví, a proto nejsou schopni operativně reagovat. Zda dokážou asymptomatičtí pacienti nakazit další osoby není jasné, protože spadají do menšinové skupiny, kterou většina studií do hloubky neřeší.

V České republice je v současné době podle dat ministerstva zdravotnictví 1 671 027 potvrzených případů, k nimž přibylo v sobotu 17. července 195 lidí. Aktuální počet hospitalizovaných se drží na 29 a za posledních 14 dní bylo na 100 000 obyvatel potvrzeno 27 osob nakažených koronavirem.

Poslední zpráva Státního zdravotního ústavu (SZÚ) informuje také o případech reinfekce covidu. V Česku je celkem 2026 lidí, u kterých se symptomatické onemocnění covid-19 objevilo znovu. "Věkové rozpětí u osob, které prodělaly reinfekci onemocnění covid-19, je 0 až 101 let, medián 40 let. Interval mezi první a druhou epizodou onemocnění byl v rozmezí 61 až 401 dní," uvedl Marek Malý, který je vedoucím Oddělení biostatistiky.


Kdo je Rastislav Maďar:

● Renomovaný epidemiolog a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kde je i děkanem.
● Člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (meSES), který zastává také funkci předsedy redakční rady pro očkování a cestovní medicínu.
● Člen České lékařské komory a České lékařské společnosti JEP.
● Autor desítek odborných článků - pracoval na významných postech nejen v rámci České republiky, ale i na Slovensku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.