Exploze otřásly Kyjevem. Bezpečnostní expert Andor Šándor odpověděl, zda skončí válka tím, když Rusové obsadí cílená území

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2022

Válka na Ukrajině se přesunula do pátého měsíce bojů. Aktuálně v kyjevské Ševčenkivské čtvrti se dnes ráno ozvalo několik explozí, uvedla agentura Reuters s odkazem na sdělení starosty ukrajinské metropole Vitalije Klička (50). Agentura AFP s odvoláním na své novináře píše, že byl zasažen obytný komplex nedaleko centra města. Redakce ŽivotvČesku.cz položila poměrně složitý dotaz bezpečnostnímu expertovi a politickému komentátorovi Andoru Šándorovi (64), zda možný scénář konce války je takový, že Rusko dobude cílená území na Ukrajině. "To je zajímavá otázka," zamyslel se generál v záloze.

Pokud jde o aktuální stav ohledně explozí, které zaznamenal Kyjev, tak na místo byli vysláni záchranáři, uvedl Kličko na komunikační platformě Telegram. Doplnil, že další podrobnosti budou sděleny později. "Obyvatelé jsou zachraňováni a evakuováni ze dvou budov," poznamenal.

Ohledně konce války a obsazení Ruskou federací cílených území redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Andora Šándora, který nastínil svůj pohled na situaci na východě Evropy.

"Problém je ten, že obě strany v tuto dobu musí být přinuceny k tomu, aby jednaly. Zatím nikdo, a to Spojené státy, Evropská unie nemá zájem jaksi k jednání s Putinem, případně přimět Volodymyra Zelenského, aby jednal. U ukrajinského prezidenta to je o tom, aby ho někdo přesvědčil k tomu, že nemůže válku vyhrát. A Rusko, pokud nedostane nějaké ústupky, tak se nebude mít k tomu, aby konflikt ukončilo. Konflikt může trvat poměrně dost dlouho, pro Ukrajinu bude velmi nepříjemný, ale i s konsekvencemi pro Ruskou federaci. Ukazuje se, že snaha bojovat s Ruskem... řekněme s nadsázkou do posledního Ukrajince - je něco, co je špatně. A čím dříve si to uvědomíme, tím dříve bude lépe. V tuto chvíli nejde o to někomu stranit, ale o to, že o život přišly tisíce vojáků, civilistů, Ukrajina je zdevastovaná a bude to mít dalekosáhlé konsekvence. Je tedy začít potřeba přemýšlet tak, že prohrajeme my jako Západ v tom, že se rozbijí všechny vazby, co tu byly, narůstá obrovská ekonomická zátěž pro lidi a podobně...," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politický komentátor Andor Šándor.

V současnosti podrobnosti o příčině výbuchu či o možných obětech v kyjevské oblasti v tuto chvíli nejsou známy, uvedla agentura Reuters. Agentura AFP s odkazem na své novináře píše, že se kolem 06:30 místního času (05:30 SELČ) ozvaly čtyři exploze. Zasažen podle ní byl obytný komplex nedaleko centra, což způsobilo požár. V historické čtvrti, která je jednou z centrálních v Kyjevě, se nachází řada univerzit, restaurací a galerií.

"Problém bude zamrzlý konflikt, zničená Ukrajina, která nebude funkční, bude generovat řadu problémů a Západ by si měl uvědomit, že to už dávno není boj dobra se zlem, ale už je potřeba brát v potaz širší ekonomické a politické souvislosti a důsledky. Akcentací současného postoje riskujeme, že účet, který za to ve výsledku budeme muset jako Západ zaplatit, bude enormní. A přijde, odhaduji, doba, kdy hlasy, my to už nechceme za Ukrajinu platit, budou slyšet, čímž si Evropa zadělává na pořádný průšvih," dodal pro ŽivotvČesku.cz v rámci dotazu generál v záloze a bezpečnostní expert.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.