Expremiér Jiří Paroubek se ostře pustil do premiéra Petra Fialy: V době, kdy ČR padá na hubu, si odjede na dovolenou. Zřejmě vůbec nechápe, jakou má funkci

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 8. 2022

Zhoršení výhledu České republiky ze stabilního na negativní, které dnes oznámila ratingová agentura Moody's, odráží to, že vládní koalice nezvládá současnou krizi. Zejména pak premiér Petr Fiala (58), který místo řešení závažné situace tráví čas na dovolené, uvedl to v kritice pro ŽivotvČesku.cz expremiér a někdejší politik Jiří Paroubek (69) v reakci na dnešní tiskovou zprávu Moody's, která snížila výhled České republiky ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. 

Narušení dodávek ruského plynu by mohlo podle Moody's vést k přidělování plynu, uvrhnout ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro trend růstu a zhoršit rozpočtové ukazatele. Moody's zároveň potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni Aa3.

"Myslím si, že to je špatná zpráva, ale svým způsobem logická zpráva. Je otázkou, jak budou reagovat další agentury, zejména Standard & Poor´s a v této situaci si myslím, že by premiér neměl odjíždět na dovolenou. V době evropského předsednictví, v době, v jaké republika je, tedy padá na hubu, v době, kdy miliony lidí musí počítat každou korunu, a v době, kdy přijde nepříznivá zpráva, která v podstatě zdražuje obsluhu státního dluhu ve svých důsledcích, on si odejde na čtrnáct dnů na dovolenou, tak to zřejmě vůbec nechápe, jakou má funkci," řekl ostrým tónem bývalý premiér Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz v rámci dotazu ohledně zprávy ratingové agentury Moody's.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se vládě může prodražit dluh. Jde podle něj o závažné varování vládě, že je třeba začít zásadně ozdravovat veřejné finance. "Dnešní zhoršení výhledu ratingu dluhu ČR ze strany agentury Moody's je jejím vůbec prvním zhoršením celkového hodnocení Česka v celé jeho moderní historii od roku 1993. Agentura Moody's je finančními experty vyhodnocována jako ta nejméně přísná, resp. ve svých hodnoceních nejoptimističtější. Tudíž její zhoršení ratingového výhledu je o to závažnější," sdělil.

Agentura Moody's uvedla, že dlouhodobé a závažné přerušení dodávek plynu z Ruska by mělo podstatný negativní dopad na trend růstu a rozpočtové ukazatele České republiky. Poukázala přitom na »vysokou závislost České republiky na dodávkách plynu z Ruska v kombinaci s omezenými možnostmi jejich náhrady v blízkém časovém horizontu«. Připomíná, že Rusko v posledních týdnech podstatně snížilo dodávky plynu do Evropské unie a několik unijních zemí EU začátkem července zaznamenalo buď úplné zastavení, nebo výrazné omezení dodávek z Ruska.

Premiér Petr Fiala začátkem minulého týdne uvedl, že zásobníky plynu jsou plné z 80 procent. Česko tak dosáhlo hranice, na kterou musí státy Evropské unie zásobníky naplnit do letošního listopadu. Česko plánuje kvůli omezení závislosti na Rusku využít plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku. Roční spotřeba v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu a z Ruska získává Česko podle ministra Síkely zhruba 98 procent spotřebovaného plynu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.