Formulář k opuštění okresu je snadná záležitost. Advokátka vysvětlila, jak se lehce dostat přes kontrolu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2021

Od 1. března bude kvůli vládnímu nařízení zakázané přejíždění mezi okresy. Vláda chce kvůli epidemii omezit mobilitu občanů. Nařízení ale bude mít řadu výjimek. K opuštění okresu tak lidem bude v podstatě stačit tužka, papír a důvěra. Modelovým příkladem jsou rodiny, které žijí ve dvou okresech. Právnička Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz vysvětila, že kontakt nemusí být omezen, jak se původně zdálo. Stačí sepsat prohlášení a důvěřovat si. "V případě rodičů, kteří se rozešli, ale nemají soudem upravenou péči o dítě, bude stačit, když svou ústní dohodu dají na papír. Pro hlídku by to mělo být dostačující," uvedla právnička pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda v pátek večer oznámila, že chce přísně omezit mobilitu občanů. Od 1. března bude zakázáno cestovat mezi okresy, pokud k tomu nebude důvod, se kterým zákon počítá.

Výjimku tak budou mít lidé, kteří jedou na úřad, cestují do práce, cestují za lékařem nebo se jedou starat o příbuzného, který potřebuje pomoc. Zákon dává výjimku i pro veterinární péči, či pokud občan potřebuje například nakrmit zvíře, které má ustájené v jiném okrese. To vše jsou důvody, které občanům dávají poměrně široký prostor pro manévrování.

V diskuzních fórech padají dotazy, zda lidé mohou jet navštívit své dítě do jiného okresu, když žije u druhého z rodičů a neproběhlo rozvodové řízení. Tudíž neexistuje rozsudek o střídavé péči a partneři, kteří se rozešli, dosud fungovali na principu ústní dohody.

"Pokud rodiče spolu nežijí, dobře spolu vychází a dokážou se dohodnout, jak budou pečovat o dítě, aniž by jim to určil soud, tak dle mého názoru stačí, když si ústní dohodu, kterou dosud mají, dají na papír. To by mělo být pro policii při kontrole dostačující," uvedla pro ŽivotvČesku.cz právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová s tím, že takový zápis stačí sepsat rukou, nebo mít například uložen v mobilním telefonu. V podstatě k pohybu mezi okresy stačí tužka, papír a důvěra.

Podobný princip lze využít, pokud například stárnoucí rodič či prarodič se už nedokáže postarat o zvířata, která doma chová a potřebuje pomoc rodinného příslušníka. Pokud má prohlášení, že jede zajistit péči o zvířata, neměla by policejní hlídka dělat problémy.

"Nemáte počítač a tiskárnu? Došel vám toner? Nevíte, kde vytisknout prohlášení o pohybu mimo obec? Napište je na papír rukou. Rozsudky, dohody a nájemní smlouvy stačí ukázat v mobilu," dodala Daniela Kovářová s tím, že ze zákona by hlídky měly všechny tyto doklady uznávat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.