Hamás odmítá bez příměří propustit další rukojmí, Izraelci odjeli z Kataru. Expert se obává, že dojde k obnovení bojů

Izrael podnikl řadu odvetných akcí po útoku Hamásu
Izrael podnikl řadu odvetných akcí po útoku Hamásu
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2023

Tým vyjednavačů izraelské tajné služby Mossad dnes dostal pokyn vrátit se do vlasti z Kataru, protože se jednání o prodloužení příměří dostala do slepé uličky. Napsal to zpravodajský web The Times of Israel (ToI) s odvoláním na prohlášení úřadu předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahua. Zástupce šéfa palestinského radikálního hnutí Hamás Sálih Arúrí dnes večer televizi Al-Džazíra řekl, že skupina nepropustí další rukojmí, pokud nebude prodlouženo příměří a pokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně. Podobný scénář někteří odborníci očekávali. Expert na oblast Středního východu a výzkum státního terorismu Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz uvedl, jaký scénář nastane s koncem dohody o přerušení bojů a jejím prodlužování. 

Podle Josefa Krause scénář, že v něm dojde k návratu ozbrojených bojů, patří k těm nejpravděpodobnějším. "Izrael opakovaně deklaroval své cíle a ambice. Doposud žádné z nich ještě nebyly plně zrealizovány, což by de facto pro něj jako napadený stát znamenalo prohru," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Masarykovy univerzity, nevyloučil však, že k prodloužení příměří může opětovně dojít.

Předák Hamásu zároveň tvrdí, že zbývající rukojmí jsou izraelští vojáci a Izraelci, kteří absolvovali vojenskou službu. To však neodpovídá tvrzení Izraele, podle něhož jsou v Pásmu Gazy stále zadržovány ženy. "Nechme válku probíhat. Toto rozhodnutí je konečné. Nebudeme v tom dělat kompromisy," prohlásil Arúrí.

"Vzhledem k tomu, že jednání dospěla do slepé uličky, a na základě pokynů premiéra Benjamina Netanjahua nařídil šéf Mossadu David Barnea, aby se tým vyjednavačů vrátil z Dauhá domů," uvádí se ve vzácném prohlášení Netanjahuova úřadu vydaném jménem zpravodajské služby. Podle agentury Reuters tým jednal se zprostředkovateli v Kataru o dalším přerušení bojů v Pásmu Gazy a možného propuštění nových kategorií izraelských rukojmích kromě žen a dětí.

"Teroristická skupina Hamás nesplnila své závazky vyplývající z dohody, která zahrnovala propuštění všech žen a dětí, které byly na seznamu poskytnutém Hamásu a který skupina schválila," uvádí se v prohlášení Netanjahuovy kanceláře. "Šéf Mossadu děkuje řediteli CIA, egyptskému ministrovi zpravodajských služeb a katarskému premiérovi za partnerství a obrovské zprostředkovatelské úsilí, které vedlo k propuštění 84 žen a dětí z Pásma Gazy, a nadto 24 cizích státních příslušníků," dodává.

Dnes večer premiér Netanjahu uvedl, že pozemní operace v Pásmu Gazy je jedinou cestou, jak zničit Hamás. Zároveň ale řekl, že bude dělat vše pro návrat rukojmích domů.

Nejmenovaní egyptští představitelé listu The Wall Street Journal (WSJ) sdělili, že rozhovory o prodloužení příměří pokračují, přestože izraelští vyjednavači odjeli z Kataru. Naopak katarští prostředníci jsou podle těchto zdrojů v Izraeli a egyptští v Pásmu Gazy, aby zůstaly otevřené komunikační kanály. "Jednání ztroskotají pouze tehdy, když strany přestanou mluvit. To se v tomto případě neděje," uvedl jeden ze zdrojů.

Izraelští rukojmí, které v uplynulém týdnu propustil Hamás ze zajetí v Pásmu Gazy výměnou za palestinské vězně, dnes vyzvali k okamžitému propuštění zbývajících rukojmích. Na shromáždění před ministerstvem obrany v Tel Avivu přišly desetitisíce lidí na počest Jeleny Trupanovové, která byla propuštěna ze zajetí tento týden. "Přišla jsem vám poděkovat, protože bez vás bych tu nebyla. Teď musíme přivést zpět mého (syna) Sašu a všechny ostatní. Teď hned," uvedla.

Příměří, které začalo 24. listopadu, předpokládalo, že Hamás propustí všechny izraelské ženy a děti zajaté 7. října výměnou za propuštění Palestinců, včetně žen, držených v izraelských věznicích. Klid zbraní trval týden a byl dvakrát prodloužen. Z toho, že prodloužit ho potřetí už se nezdařilo, se vzájemně obviňují Izrael a Hamás.

V době, kdy příměří skončilo, bylo v Pásmu Gazy stále zadržováno 136 lidí, z toho 114 mužů, 20 žen a dvě děti, píše ToI. Deseti z rukojmích je 75 let a více a drtivou většinu, tedy 125 z nich, tvoří Izraelci. Dalších 11 rukojmích jsou cizí státní příslušníci, včetně osmi občanů Thajska.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.