Hlavní hygienička: Roušky sundáme i v MHD až v červenci, dřív to nepůjde

Jarmila Rážová
Jarmila Rážová
Foto: Ministerstvo zdravotnictví / pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2020

Epidemioložka a hlavní hygienička Jarmila Rážová oznámila, že si umí představit, že roušky úplně sundáme na začátku července. A to i v MHD a dalších rizikových místech. Stále do té doby bude platit, že jejich nošení zůstane povinné až do poslední vlny rozvolňování. Šíření koronaviru je podle ní pod kontrolou a virus navíc slábne, uvedla Rážováv rozhovoru pro Právo.

"Máme za sebou další vlnu uvolňování z 8. června, v jejímž rámci mohli odložit roušky například plavčíci na bazénech nebo zaměstnanci pracu­jící v jedné místnosti při zachování vzdálenosti dvou metrů. Ale za velmi důležité považujeme nošení roušek v prostředcích hromadné dopravy, kde je velká kumulace lidí, které neznáte, udržení rozestupů není reálné a kontakt může být poměrně dlouhý, takže je zde zvýšené riziko šíření kapénkové nákazy. Tam je nošení roušek velmi užitečné a smysluplné," vysvětlila Rážová, proč stále nelze roušky plošně sundat.

"Bedlivě situaci sledujeme a každodenně vyhodnocujeme vývoj trendů. Další vlny uvolňování nás čekají 15. června a řekněme poslední na konci června," upřesnila aktuální vývoj situace.

Roušky nejdříve sundáme podle ní až v červenci. A to pouze za předpokladu, že epidemiologická situace bude příznivá. "Vše je možné, i že budeme oproti plánům rozvolňovat další opatření dříve, ale také můžeme zatahovat brzdu. Nicméně sundávání roušek v MHD bude jistě v poslední vlně. Tedy bez nich by mohli nejpravděpodobněji lidé jezdit v hromadné dopravě na začátku léta, tedy začátkem července," dodala hlavní hygienička.

Oproti tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Život v Česku uvedl, že další rozvolnění opatření v rámci roušek by mělo proběhnout 22. června. Psali jsme ZDE

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.