ŽvČ: Pravda o nošení roušek a druhé vlně. V červnu je sundáme, ale od konce září se opět zavedou plošně, je přesvědčen Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví má ohledně nošení roušek jasno.
Ministr zdravotnictví má ohledně nošení roušek jasno.
Foto: Pixabay.com / Archiv Adam Vojtěch
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2020

Řada Čechů se těší, že 22. června dojde k dalšímu rozvolnění nošení roušek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch exkluzivně pro Život v Česku uvedl, že by měly zůstat jen v MHD a obchodech. Už v úterý Vojtěch zasedne k jednání s epidemiology. Ovšem méně radostná zpráva pro některé bude, že roušky s od konce září nejspíše zavedou znovu.

Máme naplánovanou další vlnu rozvolnění na 22. června, kdy by se měl navýšit i maximální počet osob na jedné akci na 1000 lidí, tak jak jsme to avizovali. Od dneška (pondělí) je to 500. A právě 22. června je termín, kdy bychom mohli rozvolnění roušek s tímto spojit,” řekl Vojtěch pro Život v Česku.

Roušky jsou klíčovým prvkem v boji s respiračními chorobami. Zejména jejich zavedení bylo silným nástrojem k potlačení šíření nového koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. A i když se podle informací, které ministr zdravotnictví poskytl pro ŽvČ, sundají s koncem června a zůstanou jen v rizikových místech, kde může docházet k významnému šíření viru, už po prázdninách se opět zavedou nejspíše plošně.

Na podzim opět roušky

"Já si myslím, že k rouškám se po rozvolnění opět vrátíme. V době podzimu z pohledu epidemiologů a infektologů skutečně brání té kapénkových infekcí. Dokáži si představit, že v období epidemie chřipky, kdyby tady opět byl koronavirus, tak roušky by měly být nasazeny," upřesnil svou vizi pro Život v Česku Adam Vojtěch, že vláda se připravuje na druhou vlnu epidemie, kterou v případě její existence nechce podcenit.

V úterý zasedne Vojtěch s týmem epidemiologů a chce vyhodnotit současnou situaci. Podle něj osobně je v Česku situace příznivá a nic by momentálně nemělo bránit dalšímu rozvolnění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.