Honzík (†8): Nejmladší oběť, která zemřela v plamenech bohumínského paneláku. Život měl před sebou

Na pietní místo přišly stovky lidí.
Na pietní místo přišly stovky lidí.
Foto: Archiv Ludmila Sudolova
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2020

Měl život před sebou, ale připravil ho o něj šíleným žhářským útokem čtyřiapadesátiletý Zdeněk K., který se šel mstít za špatné rodinné vztahy. Nejmladší z obětí Honzík (†8) přišel na oslavu devítiletého Dominika. Celkem kvůli úmyslně založenému požáru v bohumínském panelovém domě zemřelo 11 lidí včetně tří dětí.

Před panelovým domem v Bohumíně vzniklo pietní místo, ke kterému lidé nosí a zapalují svíčky, plyšáky, fotky... Jde o tragédii, která se řadí k největším v historii Česka. Přišla i rodina nejmladší oběti Honzíka V. (†8) a v tichosti a v myšlenkách vzpomínala na chlapce, který měl celý život před sebou.

Policie Zdeňka K. obvinila a poslala do vazby

V úterý policisté k soudu přivedli Zdeňka K. v přilbě a neprůstřelné vestě. Ruce měl obvázané, sám se při útoku poranil. Muž se k činu po zadržení přiznal. Dokonce policistům uvedl, že chtěl následně spáchat sebevraždu motorovým vozidlem. Soud ho z důvodu, že by mohl páchat další násilné trestné činy, poslal do vazby.

Motivem jeho útoku byla msta kvůli špatným rodinným sporům. Muž zapálil byt svého syna, kde po rozchodu s ním žila i jeho manželka. „Jako motiv uvádí snahu postrašit manželku a syna, se kterými měl dlouhodobé neshody,“ uvedl dozorující žalobce Michal Król.

V bytě slavilo 15 lidí

V době, kdy Zdeněk K. pomocí akcelerátoru hoření zapálil dveře bytu, bylo uvnitř 15 osob. Dvanáct dospělých a tři děti. Šlo o oslavu narozenin. Oheň se rozšířil extrémně rychle.

Následkem požáru v prostorách bytu zemřeli tři dospělí a tři děti. Pět lidí přišlo o život poté, co se skokem z 11. patra domu snažilo uniknout před plameny. Čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout na balkon sousedního bytu.

Desítky lidí přišli o své blízké. Bolest v srdcích, kterou musí po děsivé události v sobě nosit, se bude hojit hodně dlouho...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.