Houbaři mají poslední šanci. V listnatých lesích není prakticky nic, říká mykolog Vladimír Antonín. Odhalil, kde se ještě dá najít
Lidé, kteří by si chtěli vyrazit do lesa, aby zakončili houbařskou sezonu, by si podle mykologa Vladimíra Antonína měli pospíšit. Z velké části lesů už totiž houby vzhledem k nevlídnému počasí zmizely. "Vyrazit má smysl jedině do těch jehličnanů ve vyšších polohách," řekl odborník pro ŽivotvČesku.cz.
Houbaření je v Česku v podstatě národní sport. Kdo by se mu chtěl ještě před zimní pauzou věnovat a domů si donést košík plný hub, měl by vyrazit co nejdříve. Jeden z nejznámějších českých mykologů Vladimír Antonín pro ŽivotvČesku.cz řekl, v jakých lokalitách je ještě šance na kvalitní »úlovek«.
"V listnatých lesích je toho strašně málo. Není tam prakticky nic. Ve vyšších polohách v jehličnatých lesích se podle dostupných informací před pár dny houby najít daly. Ráno nicméně mrzlo, netuším, do jaké míry to promrzlo. Jedině do těch jehličnanů ve vyšších polohách," uvedl pro ŽivotvČesku.cz známý mykolog Vladimír Antonín.
Situace se podle všeho v brzké době nezmění. Jak uvedla známá meteoroložka Dagmar Honsová, po období nadprůměrných teplot Česko konečně čeká klasický chladný podzim. V průběhu následujícího týdne by teploty neměly přesáhnout 15 stupňů Celsia, navíc bude zataženo a v mnoha lokalitách se o slovo přihlásí také mlha.
Houby sice rostou po celý rok, dokonce i v zimě, ale tyto druhy nejsou pro klasické sezonní houbaře obvykle atraktivní a zajímají pouze skutečné nadšence. Běžná sezona trvá obvykle od dubna do listopadu. Pro hřibovité houby, které jsou z hlediska sběru asi nejpopulárnější, přitom začíná spíše v létě. "Hřibovité houby začínají růst plus minus kolem poloviny června, v tu dobu lze najít první »dubáky«," sdělil známý mykolog pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.