Houbaři, pozor. Za sběr či poničení tohoto hřibu hrozí pokuta až 2 miliony korun, říká mluvčí MŽP

Hřib královský
Hřib královský
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Zkušení houbaři ví, že na konci května a začátkem června se při teplém počasí mohou začít objevovat nádherné barevné hřiby, které jsou chráněné zákonem. Jak už název napovídá, tak ceněný je hřib královský. Jedná se sice o chutnou houbu, která se ale sbírat nesmí. Pro fyzickou osobu platí pokuta až 100 tisíc korun, právnické osobě by v případě sběru hrozila pokuta až 2 miliony korun. Pro redakci ŽivotvČesku.cz o vzácných houbách promluvila mykoložka Tereza Tejklová. "Pokud se bavíme o dalších zákonem chráněných hřibovitých houbách, tak je to hřib moravský, který má méně lokalit výskytu než hřib královský," sdělila odbornice. K sankcím za sběr či poničení vzácných hub pak promluvila mluvčí ministerstva životního prostředí.

Byly doby, kdy se hřib královský dal koupit dokonce na českých tržištích. Jenže lokality přirozeného výskytu mizí a »král« našich lesů je stále vzácnější. Od roku 1992 je tento krasavec chráněný zákonem a sbírat se nesmí.

Je pravdou, že je opravdu malá šance, že policejní hlídka bude houbařům u lesa prohlížet košíky. Ale v době sociálních sítí se bohužel občas objeví veřejně sdílené snímky, které dokládají, že nezkušený houbař chráněnou houbu donesl až do kuchyně. Ještě horší by bylo, kdyby třeba úmyslně zničil stanoviště vzácné houby.

"Mezi kriticky ohrožené dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. zákona 114/1992 Sb. patří hřib Fechtnerův (Boletus fechtneri), hřib královský (Boletus regius), hřib moravský (Boletus (Xerocomus) moravicus). Strop pokuty pro fyzické i podnikatelské subjekty je stále stejný dle platné legislativy, a to do 100 tisíc u fyzických osob a u právnických osob do 2 milionů korun. Konkrétní výše pokuty je ukládána v řízení, v němž se hodnotí míra závažnosti a společenské nebezpečnosti přestupku. V konkrétním případě hodnocená míra ohrožení by se promítla do výše pokuty. Horní sazba by tak byla - pro ilustraci - uplatněna například v případě zničení celého stanoviště těchto hub a podobně," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí.

Hřib královský, který roste vzácně v teplých dubinách a bučinách, má další stejně chráněné »kamarády«, za jejichž sběr hrozí stejně vysoké pokuty.

"Rostou u nás i vzácnější houby, ale je pravda, že hřib královský je chráněný zákonem. Připravuje se novelizace zákona a hřib královský dál bude figurovat mezi zvlášť chráněnými druhy. Pokud se bavíme o dalších zákonem chráněných hřibovitých houbách, tak je to například hřib moravský, který má méně lokalit výskytu než hřib královský. Chráněný je také klouzek žlutavý. Pro novelizaci jsou k ochraně navrženy další druhy - je to hřib nachový, hřib rudonachový a hřib Moserův. O něm bych skoro řekla, že je v České republice nejvzácnějším barevným hřibem, roste pouze v Beskydech, v oblasti Javorníku a nepotvrzené lokality jsou v Jeseníkách," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Mírná zima dala houbařům naději, že už za dva týdny by se mohly objevit oblíbené jarní hou...

Pokud houbař na některé vzácné hřiby narazí, je ideální plodnice nafotit a nález ohlásit na mykologické pracoviště. Kromě neznalých houbařů těmto »krasavcům« hrozí ještě větší nebezpeční - nešetrné lesnické zásahy v přírodě a vliv člověka na chemické složení lesní půdy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.