Hromadné propouštění. Přehled, kde je situace nejhorší: Jedná se o tisíce lidí, říká mluvčí Úřadu práce
Koronavirová krize se zásadním způsobem dotýká podnikatelů a firem. Jsou nuceni řešit nepříjemnou situaci a začít propouštět některé zaměstnance. Na podzim, kdy Česko zasáhla druhá vlna epidemie viru SARS-CoV-2, se řada především menších podniků potýká s existenčními problémy, protože se nestačila ještě ani »oklepat« z první březnové vlny. Ale hromadné propouštění čeká i velké společnosti. "Záměr propouštět zaměstnance nám oznámilo 22 zaměstnavatelů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Úřadu práce (ÚP).
Nepříjemnou situaci řeší v Česku kvůli epidemii koronaviru desítky firem a podnikatelů. Některým z nich byla pozastavena nebo omezena činnost, což pro ně představovalo obrovské ztráty, které se jen těžko dají dohnat. Nejde však pouze o menší živnostníky, ale také o velké společnosti. Během listopadu nezaměstnanost vzrostla, celkem se do evidence ÚP přihlásilo 274 526 uchazečů o zaměstnání, což je o 77 237 lidí více než před rokem, jak vyplývá z oficiálních dat Úřadu práce.
Ten také evidoval ze strany zaměstnavatelů záměr o hromadném propouštění. Nejhorší situace je v Praze, kde se k němu muselo uchýlit celkem šest firem s tím, že počet propuštěných zaměstnanců se vyšplhal na číslo 699. V Moravskoslezském kraji se záměrem hromadného propouštění přišly 4 společnosti a ukončení pracovního poměru čeká 461 zaměstnanců. O moc lépe na tom není ani Ústecký kraj, kde celkem 6 zaměstnavatelů propustí 455 lidí.
Nejméně tíživá situace je pak v Libereckém a Jihočeském kraji. Tam by počet propuštěných pracovníků neměl přesáhnout číslo sto. "V listopadu nahlásilo záměr hromadného propouštění celkem 22 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v budoucnu dotknout 3 550 jejich zaměstnanců. Jak už ale bylo uvedeno - pokud zaměstnavatelé nahlásí ÚP ČR tento záměr, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.
"K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít 100%. V listopadu se nejčastěji jednalo o tyto profese - pracovníci informačních a poštovních služeb, na přepážkách, úředníci nebo kovodělníci a strojírenští dělníci," objasnila pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí ÚP.
Lidé, kteří se dozví od zaměstnavatele, že jsou propuštěni, však nesmí propadat panice. Mají několik možností pomoci ze strany Úřadu práce.
"Organizujeme poradenské dny s uvolňovanými zaměstnanci. Už na informační schůzce mají možnost zaevidovat se jako zájemce o zaměstnání a zároveň vstoupit do projektu OUTPLACEMENT. Je určen zaměstnancům, kterým hrozí ztráta zaměstnání, stejně jako novým zaměstnavatelům, kteří by měli zájem propouštěné pracovníky zaměstnat," informovala Kateřina Beránková.
"ÚP ČR projekt realizuje od 1. června 2020 v celé ČR. Vstoupit do projektu mohou zaměstnanci, kterým hrozí, že přijdou o práci kvůli hromadnému propouštění nebo jsou ve výpovědní době, a současně se zaevidovali na Úřadu práce ČR jako zájemci o zaměstnání. Vstoupit do něj mohou i zaměstnanci, kterým končí pracovní poměr dohodou nebo na základě pracovní smlouvy na dobu určitou," dodala Kateřina Beránková pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.