Hrozí riziko, že Rusko přestane dodávat plyn do Evropy. Ekonom Lukáš Kovanda nastínil scénář, co by se dělo v České republice

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 8. 2022

Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezóny spotřebu plynu o 15 procent. Tak zní návrh Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy. Co se ale stane v případě, že Rusové zcela uzavřou plynovod Nord Stream 1? "Zřejmě by v nějakém krajním případě muselo dojít na přídělový systém co se týče plynu i v českém hospodářství," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda a svou vizi přiblížil.

Česká republika podle odhadů odborníků zřejmě nebude muset snížit svou spotřebu plynu o více než 30 procent. Vyplývá to z realistických scénářů možného omezení dodávek ruského plynu do Evropy. Propočty možných nutných úspor plynu v souvislosti s omezením jeho dodávek udělali odborníci z poradenské firmy EGÚ Brno. Jejich realistické scénáře počítají s tím, že dodávky plynu do Evropy budou snížené o zhruba 40 až 50 procent.

Ohledně dodávek plynu z Ruska panuje velká nejistota, stejně jako je možné jejich omezení, nejhorší scénář počítá i s úplným uzamknutím plynovodu Nord Stream 1. O jeho zařízení nyní Rusové tvrdí, že má závady, které vyžadují bezodkladnou opravu, se kterými ale Rusko nemůže pomoct. Nord Stream 1 je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Evropské unie.

"Pokud Rusové zcela zamknou Nord Stream 1, tak to samozřejmě bude velice složitá situace. Zřejmě by v nějakém krajním případě muselo dojít na přídělový systém co se týče plynu i v českém hospodářství. To znamená, že průmyslové podniky by nemohly využívat tolik plynu, kolik potřebují," řekl pro ŽivotvČesku.cz finanční expert Lukáš Kovanda zcela bez obalu, co by se stalo, kdyby tímto plynovodem přestaly dodávky úplně proudit.

Maximální přepravní kapacita Nord Streamu 1 je až 167 milionů metrů krychlových denně. Gazprom ale už v polovině června snížil objem dodávek na 67 milionů metrů krychlových denně. Podmořský plynovod, který je dlouhý 1222 kilometrů a je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie včetně České republiky. Jaké by byly postupy v případě jeho odstavení?

"Musel by to nějakým způsobem řídit stát, takže by například po určitý čas v nějakých částech dne umožňoval využívat plyn pouze vybraným podnikům, v jiných částech dne jiným podnikům... Prostě by to byly jakési řízené odstávky dodávek plynu ale potenciálně také elektřiny, protože i po té může být velká sháňka. Na úrovni Evropské unie se velká část elektřiny vyrábí prostřednictvím plynu, když bude drahý plyn, bude drahá a obtížně dostupná také elektřina," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda, co by uzamčení Nord Streamu 1 mělo za následky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.