Hygienička Pavla Svrčinová: Nákazy jsou spíš v malých a středních firmách

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 17. 3. 2021

Problémy s nákazou novým koronavirem jsou podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové spíš ve středních a malých firmách nebo velkokapacitních kancelářích než ve velkých závodech. Řekla to na jednání sněmovního zdravotnického výboru. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude žádat testování dvakrát týdně. První kolo testování musely firmy nad 250 zaměstnanců ukončit do 12. března a poté ho mají opakovat každý týden. Postupně se povinnost zavedla i pro menší firmy a úřady.

Firmy deklarují, že podíl pozitivně testovaných mezi zaměstnanci je zhruba od 0,75 do 1,5 procenta. Přesná čísla nejsou dostupná, firmy budou počty provedených testů hlásit až jednou měsíčně zdravotním pojišťovnám, pokud od nich budou žádat příspěvek.

Každý s pozitivním výsledkem samotestu musí ještě na potvrzení testem PCR. Podle dat o počtu těchto testů na webu ministerstva se jejich počty nezvyšují. V týdnu před zahájením povinného testování ve firmách jich bylo maximálně 42.795, v prvním týdnu testování ve firmách nejvýše 40.945 a v úterý tohoto týdne pak 35.856. Počty testů se ale někdy hlásí dodatečně. Zároveň se případní nově odhalení pozitivní z firem mohou skrýt v klesajícím počtu záchytů od lékařů či hygieniků.

"Víme z mezinárodních údajů, že zhruba dvě procenta lidí v populaci přenášejí zhruba 90 procent virové nálože. A tato dvě procenta jsou ta dvě procenta, která chytáme těmito testy. Z mého pohledu tedy fungují," řekl ministr. Pořád podle něj platí to, že nejčastějším místem, které lidé hlásí jako místo nákazy, je rodina nebo zaměstnání.

"Postupně během několika týdnů dojde ke snižování nálože v zaměstnáních, kde zcela pochopitelně se člověk nejčastěji může nakazit," dodal. Kritici antigenního testování upozorňují, že mohou být zejména u lidé bez příznaků falešně negativní. Testování kolektivů a následné uvalování karantén na kontakty by tuto nevýhodu podle jiných odborníků ale mělo vyrovnat. Pomůže také častější opakování testu. Vláda se bude zabývat zavedením testování dvakrát týdně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.