Jak se zachovat, když se blíží žralok: Velmi důležité je s ním udržovat oční kontakt, říká odborník

Richard Jaroněk
Richard Jaroněk
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2023

V posledních dnech se hojně mluví o útoku žraloka u pláže v egyptském letovisku Hurghada, po kterém minulý týden zahynul ruský občan. Případy, kdy došlo k napadení lidí žralokem, jsou v Egyptě spíše vzácné. V loňském roce však došlo v Hurghadě během několika dní ke dvěma smrtelným útokům, při nichž zahynuly turistky z Rakouska a Rumunska. V roce 2018 zemřel v egyptském letovisku Marsa Alam po napadení žralokem český turista. Pro ŽivotvČesku.cz uznávaný potápěč a fotograf žraloků Richard Jaroněk odpověděl na dotaz, jak by se člověk měl zachovat, když dojde v moři na kontakt s predátorem. Z jeho slov vyplynulo, že zásadní je, pokud je to možné, udržet s ním oční kontakt.

Jen málo Čechů má tolik zkušeností se žraloky jako Richard Jaroněk. Potápěč a fotograf žraloků s těmito mořskými predátory strávil mnoho času. Věnuje se jim už čtvrt století, plaval s nimi na mnoha místech celého světa a má s nimi velmi bohaté zkušenosti.

"Když máme šanci žraloka spatřit, tak je ideální se dát do co nejmenší polohy. To znamená nemít roztažené nohy, ruce, dát se do nějakého klubíčka, sedu a dívat se na žraloka a zůstat v absolutním klidu. Je mi naprosto jasné, že pro běžného člověka jde v tu chvíli o nadlidský úkol, ale klid je naprosto důležitý," popsal pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert.

"Je nám přirozené začít nějakým způsobem prchat, plácat do vody a podobně, ale funguje to naopak. Ten žralok si řekne, že je to nějaké polomrtvé, zraněné zvíře a že to musí dorazit. To je evoluční genetika žraloků, že to, co je nějaké divné ve vodě, a my se tak prapodivně chováme, tak chce zjistit, co to je, ochutnat, případně to usmrtit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Richard Jaroněk s tím, že případ, kdy žralok napadl ruského občana, je skutečně ojedinělá náhoda.

"Když je žralok nějak blízko a krouží, tak pokud to jen trochu jde, je dobré pomaličku se posunovat k molu, loďce, na břeh. Velmi důležité je s ním ale udržet oční kontakt, sledovat ho, tím ho připravíte o moment překvapení - tedy útočit ze zálohy. On samozřejmě půjde zezadu, on ví, kde to »zvířátko plavající na hladině« má oči, odkud ho může sledovat. To je pořad taková teorie. Je to něco jako říkat si, jak se na cestě v autě z Prahy do Brna nezabít, kdy je mnohem větší pravděpodobnost neštěstí než mít kontakt se žralokem. Paradox je, že to se děje téměř denně, lidé nad tím ale mávnou rukou, když to říkají ve zprávách. Pokud jde o žraloka, jsou všichni vyděšení," doplnil Richard Jaroněk s tím, že druhá stránka věci pak je, že žraloci jsou v posledních letech agresivnější, protože jim mizí přirozená potrava.

"Člověk jim narušil nějakou rovnováhu ve vodě," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert.

V Egyptě jsou případy napadení žralokem spíše výjimečné. V Rudém moři, u kterého leží i letovisko Hurghada, žije více než 40 druhů žraloků. Někteří z nich mohou způsobit i smrtelná zranění. Například v říjnu 2020 připravil žralok u egyptského letoviska Šarm aš-Šajch o ruku dvanáctiletého ukrajinského turistu, egyptského průvodce pak o nohu. V roce 2018 zemřel v egyptském letovisku Marsa Alam po napadení žralokem český turista.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.