Jan Hamáček: Hranice otevřít nemůžeme, extrémní opatření se osvědčilo. Kdo dostal výjimku?

Jan Hamáček - ministr vnitra.
Jan Hamáček – ministr vnitra.
Foto: Archiv Jana Hamáčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2020

Hranice se zatím plošně otevřít nemohou, prohlásil ministr vnitr a šéf krizového štábu Jan Hamáček. Od úterý ale platí nový režim, vycestovat se může v některých nezbytných případech.

"Plošný zákaz cestování je extrémním opatřením, které bylo nutné a osvědčilo se. Hranice proto zatím otevřít nemůžeme. Umožníme ale vycestovat těm, pro které to je životně nutné. To je v současnosti maximum možného," řekl Hamáček.

Od úterý platí na hranicích nová pravidla. Ministerstvo nastavilo trojí podmínky - na vycestování kratší 24 hodin, delší 24 hodin a pro pendlery.

Vycestování na dobu kratší než 24 hodin

V naléhavé a mimořádné situaci mohou bez nutnosti karantény po návratu:

  • Zaměstnanci složek IZS, pokud musejí zasahovat v sousedním státě. Může jít např. o hasiče z Aše, který musí kvůli pomoci při likvidaci požáru vyjet do Německa, nebo např. pro zaměstnance horské služby.
  • Zemědělci, kteří musejí kvůli práci vyjet během dne do sousední země.
  • Všichni občané, kteří musejí za hranice jet k doktorovi, veterináři, na pohřeb, k soudu, na úřad nebo krátkodobě vyjet pečovat o rodinu. Důvod výjezdu budou muset na hranicích doložit.

Vycestování na dobu delší než 24 hodin

Nutná je 14denní karanténa po návratu. Kromě výše uvedených případů jde o nezbytně nutné a odůvodněné případy, které nelze vyřídit v České republice.

Je např. možné:

  • Cesty za zaměstnáním, výkonem povolání, služební cesty atd.
  • Cesty za rodinou včetně péče o osoby blízké.

Není nezbytné, tedy není možné:

  • Cestovat do zahraničí do parku, lesa či na chalupu.
  • Zajet na nákup nebo do zábavního parku.

Pendleři

Nově platí režim dvou týdnů v zahraničí a dvou týdnů v karanténě pro všechny příhraniční pracovníky. Nadále mohou překračovat hranice bez 14denní karantény pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a v IZS. Teď k nim přibudou pracovníci kritické infrastruktury. 

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.