Jan Hamáček podá trestní oznámení a žalobu kvůli cestě do Ruska. Právník popsal jeho šance u soudu

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2021

V posledních dnech Českem rezonuje kauza spojená s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (42) kvůli tomu, že chtěl »vyměnit mezinárodní skandál« kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Vicepremiér uvedl, že podá trestní oznámení na autory článku a v řešení je žaloba na vydavatele. Požaduje také 10 milionů korun jako odškodné. Renomovaný právník Petr Mjartan zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz, jaké má šance u soudu uspět a jak bude případ probíhat. "Z aktuálně dostupných informací pro mě vyplývá, že je to spíše obrana pana Jana Hamáčka. Pakliže vezmeme v potaz, že tam byly utajované skutečnosti, tak ale nevím, co účastníci vyřknou. Zatím je článek pana Kroupy na podkladě zdrojů, které by měly následně vypovídat u soudu," uvedl.

Skandální událost spojená s ministrem vnitra Janem Hamáčkem je jedním z nejdiskutovanějších témat od začátku týdne, kdy server Seznam zprávy zveřejnil článek, ve kterém popisuje úmysly Hamáčkovy cesty do Moskvy. Podle článku autorů Janka Kroupy (46) a Kristiny Cirokové (42) a informací z jejich zdrojů bylo cílem »kšeftování« s kauzou výbuchu ve vrbětickém muničním skladu, která se měla utajit výměnou za milion dávek očkovací látky Sputnik V a pořádání summitu amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Během středečního dne reagoval Jan Hamáček tím, že podá trestní oznámení na autory článku. V dalším sporu chce u civilního soudu žádat deset milionů korun po vydavateli. V případě úspěchu je plánuje věnovat nadaci policistů a hasičů.

"Podám trestní oznámení na autory článku a budu žádat o prověření, zda nedošlo ke spáchání trestných činů pomluvy nebo šíření poplašné zprávy. Podám i civilní žalobu na vydavatele a budu požadovat 10 milionů korun jako odškodné. Nepochybuji, že uspěji," uvedl Jan Hamáček na tiskové konferenci a zdůraznil, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jasně řekl, že z jednání s ním neměl pocit, že by chtěl kauzu nějak zametat nebo ututlat.

"Za uveřejněnými informacemi si dál absolutně stojíme. Máme zdrojů celou řadu. Znovu opakuji, že jsme schopní prokázat, co jsme řekli. Jsem naprosto jednoznačně přesvědčen, že soud vyhrajeme," vyjádřil se investigativní novinář Janek Kroupa pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nemá žádné obavy a pravdivost zjištění je u případného soudu prokazatelná.

Redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala právníka zaměřeného na trestní a občanské právo s dotazem, jaké šance uspět se žalobou má Jan Hamáček a jak bude případ probíhat nadále.

"Z aktuálně dostupných informací pro mě vyplývá, že je to spíše obrana pana ministra Jana Hamáčka. Pakliže vezmeme v potaz, že tam byly utajované skutečnosti, tak ale nevím, co účastníci vyřknou. Zatím je článek pana Kroupy na podkladě zdrojů, které by měly následně vypovídat u soudu. Musíme rozlišovat dvě roviny – občanskoprávní a trestněprávní. Jan Hamáček podal žalobu, kde požaduje odškodnění za pomluvu a pak je ta trestněprávní část, která má přesné dané skutkové podstaty, které se musely stát. Na odhadování šancí u soudu je zatím velmi málo informaci – není to o žádné pravděpodobnosti, ale tom, co bude prokázáno," vyjádřil se advokát Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz s tím, že u soudu by musely být svědecké výpovědi, protože o jakýchkoli písemných důkazech se nemluví.

"Když to vezmeme z pohledu pana Kroupy, tak by měl svá tvrzení o něco opřít. V tuto chvíli vše opírají o svědecké výpovědi, že jim to dosvědčili určití lidé. Své zdroje zatím neuvádějí - osoby, které jim informace sdělily. Pokud to pan Kroupa bude chtít podložit, tak prostřednictvím svědeckých výpovědí. V rámci trestněprávní roviny – předseda Jan Hamáček podal trestní oznámení, orgány činné v trestním řízení ho budou prošetřovat a budou zjišťovat okolnosti případu. Nyní se mluví o třech trestných činech, a pakliže se zjistí, že se někdo dopustil trestného činu, zahájí se trestní řízení. Nefiguruje v tom pouze pan Kroupa, ale trestní oznámení míří i vůči sdělování utajovaných skutečností – pokud se nemýlím, míří to i proti účastníkům tajné schůzky, která měla proběhnout. Nemusí to dopadnout tedy pouze na pana Kroupu, ale i osoby, které zveřejnily utajované skutečnosti," řekl renomovaný právník pro ŽivotvČesku.cz, který je názoru, že hájící se straně vadí fakt, že vůbec někdo hovořil o tom, co se mělo řešit na zmiňované schůzce, protože měla podléhat utajení.

"Možností na trestněprávní rovině je několik. Od pomluvy po šíření utajovaných skutečností. Záleží na tom, zda někdo podá trestní oznámení a orgány činné v trestním řízení to prošetří. Zjistí okolnosti daného případu a pokud budou mít za to, že byl spáchán trestný čin, zahájí vůči konkrétní osobě trestní stíhání. Tam se pak lze proti obvinění samozřejmě bránit, případ jde k soudu, kde probíhá klasické soudní řízení – vydá se rozsudek, kde je možnost se odvolat. U občanskoprávní roviny vím, že pan Hamáček chtěl podat žalobu na vydavatele a tam to zase vychází z toho, že nelze šířit o někom informace, kterou nejsou podložené – mohou být totiž způsobilé vyvolat nějakou újmu. To bude určitě nejsložitější spor. Redakce se opírá o nějaké svědectví a vynáší na světlo něco, co je obecně ve veřejném zájmu. Pan ministr Hamáček bude muset prokázat, že to, co redakce Seznam zprávy tvrdí, je nepravda. Především, že se to nestalo a nic takového neříkal. Bude se řešit jeho motivace, proč měl jet do Ruska – zda šlo skutečně o krycí »zástěrku«, nebo tam měl vyjednat nějaký obchod," dodal Petr Mjartan pro ŽivotvČesku.cz.

Podle slov Hamáčka jde o nejtěžší okamžik jeho života a článek Seznamu je plný lží a spekulací. "V žádném okamžiku nebyl předmětem jednání jakýkoliv výměnný obchod s Ruskou federací. Tyto ničím nepodložené spekulace poškozují zájmy České republiky a nahrávají zájmům cizí moci," dodal ministr vnitra ve svém vyjádření na Twitteru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.