Je potřeba začít honem rychle jednat a eliminovat faktor války na Ukrajině, říká Jiří Paroubek s tím, co všechno by se následně nejen pro Čechy změnilo

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2022

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zrychlil na 8,1 procenta, zatímco v dubnu byla míra inflace na 7,4 procenta. Ve zrychleném odhadu to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Inflace v zemích používajících euro se tak vyšplhala na další rekord, nejvýrazněji se zvýšily ceny energií. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii. Podle Jiřího Paroubka (69), pokud jde zejména o Českou republiku, by konec války na Ukrajině přinesl pozitivnější ekonomickou náladu. "Vedlo by to ke snížení cen u řady komodit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle posledních dat ČNB v dubnu 2022 vzrostly ceny zboží a služeb v rámci průměrné české domácnosti o 14,2 % v porovnání se stejným měsícem v předchozím roce. Data za květen ohledně výše inflace ještě nejsou známa.

Inflace v eurozóně se pohybuje vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta zatím drží svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu nula procent. Její depozitní sazba je nadále záporná a činí minus 0,5 procenta. Předpokládá se však, že ECB letos zahájí zvyšování úroků ve snaze omezit inflaci.

Meziroční míra inflace v květnu překonala očekávání analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 7,7 procenta. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v eurozóně podle rychlého odhadu zvýšily o 0,8 procenta.

Podle bývalého předsedy vlády je potřeba nečekat a začít intenzivně situaci řešit a docílit diplomatického závěru mezi Ruskem a Ukrajinou, a to tak, aby došlo k mírové dohodě. "Je potřeba honem rychle začít diplomaticky jednat. Domnívám se, že to je v zájmu všech, protože všechny faktory, které způsobují třeba inflaci, je potřeba začít eliminovat. Když se tedy podívám, tak covid je zatím eliminován, druhý faktor je válka na Ukrajině, který pokud se eliminuje, tak to povede ke snížení cen surovin, energií a dále, i když uvalené sankce na Rusko budou trvat, tak se situace odblokuje na mezinárodních komoditních trzích," přiblížil svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek v rámci toho, jakou daň si válka na východě Evropy vybírá.

Meziroční růst cen energií v květnu zrychlil na 39,2 procenta z 37,5 procenta v dubnu. Ceny potravin, alkoholu a tabáku se zvýšily o 7,5 procenta po dubnovém nárůstu o 6,3 procenta.

Na růstu cen energií se velkou měrou podílí válka na Ukrajině a související sankce vůči Rusku. Summit Evropské unie v noci na středu našel shodu na embargu, které se bezprostředně dotkne více než dvou třetin dovozu ruské ropy. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.