Jedná se o "prasečinu" největšího kalibru, uvedl Andor Šándor k dopadu rakety na nákupní centrum. Nabídl scénář, který může smrt civilistů po explozi vyvolat

Válka, Ukrajina, Donbas - Ilustrační snímek
Válka, Ukrajina, Donbas – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2022

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) dopad rakety na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku nebyl dílem nechtěné náhody. Ve svém pravidelném projevu zdůraznil, že Rusko záměrně zaútočilo na obchodní centrum, kde se v tu chvíli nacházeli civilisté. Ruské síly podle něj chtěly usmrtit »co nejvíce lidí v obyčejném nákupním centru v klidném městě«. Redakci ŽivotvČesku.cz odpověděl generál v záloze a politický komentátor Andor Šándor (64) na dotaz, zda skutečně jsou součástí ruské agrese cílené raketové útoky na civilisty.

Při pondělním útoku podle posledních informací zemřely dvě desítky lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Videozáznam nelze nezávisle ověřit. Zpravodajský portál Meduza ale zveřejnil souřadnice místa, kde podle něj záznam vznikl. Souřadnice odkazují na prostranství před obchodním centrem Amstor.

"Osobně si myslím, že záměrná likvidace civilistů raketovými prostředky, nemám na mysli záměrné zabití nějakého starce na kole a podobně, což je podle mě z jiné kategorie, tak se nedomnívám, že něco takového může být v nějakém skutečném zájmu Rusů. Samozřejmě nevidím Rusům do jejich hlav a nevím, kdo by o tom rozhodl tak, aby jaksi výsledkem takového útoku byla záměrná likvidace civilistů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a analytik Andor Šándor.

Záznam se objevil v závěrečné části Zelenského pravidelného videoprohlášení. Ruské síly podle něj chtěly usmrtit »co nejvíce lidí v obyčejném nákupním centru v klidném městě«. "Za tento akt státního terorismu se bude Rusko zodpovídat. Na bojišti na Ukrajině, cestou zpřísnění sankcí a dozajista před tribunálem," uvedl Zelenskyj.

Moskva popřela, že by ruská armáda cílila na obchodní centrum. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS prohlásilo, že jeho vzdušné síly podnikly úder na hangáry s americkými a evropskými zbraněmi v Kremenčuku a detonace munice vedla k požáru v nedalekém nákupním centru. To podle něj bylo nefunkční, což je ale v rozporu se svědectvími přeživších.

Podle velení ukrajinského letectva má zásah nákupního střediska na svědomí ruský bombardér dlouhého doletu Tu-22 M3, který vzlétl z letiště Šajkovka v Kalužské oblasti a nad Kurskou oblastí odpálil střely Ch-22. Ty byly přitom původně určeny k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. 

"Bez ohledu na to, jestli to byl incident, který byl buď nechtěný, nebo byl záměrný, tak se jedná o »prasečinu« největšího kalibru, protože záměrně zabíjet nevinné civilní obyvatelstvo, byť někdo může argumentovat, že se tak ve válce děje, tak mi to přijde nepřijatelné. Paradoxně to může vyvolávat ne to, co by Rusové chtěli, to znamená snížení morálky Ukrajinců se bránit, ale může to podporovat morálku Ukrajinců se bránit a zároveň to může možná už u některých zemí prohlubovat vlažnější postoj k podpoře Ukrajiny, a to politicky, verbálně, ekonomicky a vojensky," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.