Jednání s nádechem míru mezi Ruskem a Ukrajinou začalo. Zákulisí, obsah a postup, které setkání obnáší, popsal Andor Šándor

Jednání Ruska a Ukrajiny v Bělorusku
Jednání Ruska a Ukrajiny v Bělorusku
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2022

Na hranicích s Běloruskem započalo jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Stalo se tak těsně před 14. hodinou tamního času. Garantem bezpečnosti delegace je běloruský vůdce Alexandr Lukašenko (67). Pro ŽivotvČesku.cz nastínil generál v záloze a bývalý náčelník vojenské rozvědky Andor Šándor (64), co se v rámci jednání odehraje. "Zcela nepochybně nepůjde o jedno jednání," řekl v úvodu komentáře.

Běloruská stanice Nexta na Twitteru v 11:24 SEČ uvedla, že jednání mezi Ukrajinou a Ruskem byla zahájena. Po necelé půl hodině organizátoři sdělili přítomným novinářům, aby místnost opustili. Konkrétně to podtrhuje, že diplomatické hovory skutečně začnou.

"Jak jsem pochopil, je to nějaká předpříprava na úrovni náměstků a podle mě první jednání v neděli mělo za cíl si ujasnit, kdo, jak a kde stojí. Myslím, že vše bude odvislé od toho, jak se bude dařit Ukrajině bránit se. Pokud síla odporu bude velká a ofenzíva pro Rusy drahá, tak se pozice Ukrajiny v jednání bude zvyšovat. Na programu je neutralita Ukrajiny - zřejmě po vyhodnocení, že ji do EU a NATO nikdo nevezme. Volodymyr Zelenskyj ukázal, že je skutečný lídr, je dobře, že je to chlap, tak musí i zohledňovat, jak bude země po konfliktu vypadat, to znamená, kdo z ní odejde, jak bude vypadat infrastruktura a co všechno se bude opravovat a podobně. Nemůže se tedy dívat jen úzkým pohledem a myslím si, že to doposud dělá dobře. Jednání, která začala, by podle mě měla připravit půdu pro jednání obou prezidentů, kde by mělo být už následně jasné, co se podepíše a pod jakými podmínkami," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz přibližný program takové schůzky mezi zástupci Moskvy a Kyjeva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) uvedl, že si od jednání mnoho neslibuje, ale neodmítl je, aby bylo vidět, že chce mír. Zelenskyj se jednání z bezpečnostních důvodů nezúčastní. Současně požádal EU o okamžité přijetí do Evropské unie podle nové speciální procedury.

"Nemyslím si, že by teď EU či NATO přijalo Ukrajinu. Co může Volodymyr Zelenskyj čekat, je pomoc, že EU zaplatí vyzbrojení Ukrajiny, humanitární pomoc, ale že by se teď jednalo o nějakém vstupu do EU, že nelze ani očekávat," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor.

V delegaci je Oleksij Reznikov, Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta, předseda poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa David Arachamija, vedoucí ukrajinské delegace v třístranné kontaktní skupině (Ukrajina, Rusko, OBSE) Andrij Kostin, poslanec Rustem Umerov a náměstek ministra zahraničí Mykola Točyckyj, napsala agentura Unian.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.