Jedovatý pavouk Stepník moravský vzbuzuje strach. Arachnolog popsal, kdy útočí a jak vypadá jeho kousnutí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 3. 2021

Pavouci vzbuzují mezi lidmi strach a obavy. Někteří lidé trpí dokonce tzv. arachnofobií a osminozí členovci pro ně představují důvod k panice. Mezi jedovaté pavouky, kteří se vyskytují v českých končinách, patří Stepník moravský, kterého vzhledem k jeho výraznému vzhledu nelze přehlédnout. Odborník a přední český arachnolog popsal, kde se lze s tímto pavoukem setkat a jak je to s jeho jedem a kousnutím.

Stepník moravský je nápadný pavouk, který patří mezí vzácné druhy. Popsán byl teprve v roce 2008 a bylo zachyceno celkem 26 nálezů v sedmi lokalitách České republiky.

"Stepník moravský je jeden z našich nekrásnějších pavouků, který má výrazný červený zadeček. Všechny jeho druhy jsou teplomilné, proto žijí v nejteplejších oblastech Čech a Moravy – kolem Prahy, Českého krasu a potom na jižní Moravě. Jedná se o vzácné zvíře, které není agresivní a útočné. Pokud by na něj člověk narazil a nějak ho mačkal, tak je logické, že kousne. Pokud by k tomu došlo, přirovnal bych to k bodnutí vosy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Vlastimil Růžička, vědecký výzkumník a přední český arachnolog z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích s tím, že kousnutí velkého pavouka je srovnatelné s bodnutím ovádem, muchničkou nebo vosou.

"Určitě bych to nesrovnával s hadím jedem, jak se někde občas objevuje. Kolem toho jsou zbytečné strachy, veškeré paniky kolem kousnutí pavouků jsou nafouknuté bubliny. Každý rok lidé zemřou na bodnutí vosou, sršní nebo včelou – tam jsou obavy na místě a je třeba dávat pozor například v případě, když děti pijí sladké limonády. To je opravdu nebezpečné. Ale na kousnutí pavoukem u nás nikdy nikdo nezemřel," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz pracovník Entomologického centra, který se zajímá především o pavouky osídlující podzemní prostory.

"Když člověk půjde kolem Karlštejna někam na stráň a sedne si tam, tak po něm ti stepníci klidně polezou. Spíše je nebezpečná samice, ale ty žijí pouze pod kameny. Pod nimi lze najít hnízdo se samicí, která je velká asi 1,5 centimetru. Samozřejmě pokud do ní někdo bude šťourat, tak ho kousne," dodal Vlastimil Růžička pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.