Reklama:

Jejich štípnutí bolí více než od komára. Expert popsal, jak se bránit před útoky nebezpečných muchniček

Muchnička - ilustrační foto
Muchnička – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2021

Malé zavalité mušky vypadají poměrně neškodně, dokud se nerozhodnou ochutnat lidskou krev. Štípnutí je velmi bolestivé a může vyvolat alergickou reakci i horečku. František Rettich ze Státního zdravotního ústavu jako obranu doporučuje syntetické repelenty. "Já jsem ze staré školy, podle mě ty přírodní repelenty jsou možná přátelštější pro pokožku, ale vydrží působit maximálně půl hodiny," uvedl expert pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Muchnička je velká asi 2 až 5 milimetrů a působí poměrně nenápadně. Její kousnutí ale začne rychle bolet a kůže může začít otékat. Urputné svědění si lidé často rozškrábou do krve, což může vést k dalším komplikacím. Pokud útočí jedna muchnička, dá se kousnutí zvládnout, člověk ale může zejména u vody muchniček potkat tisíce.

Po štípnutí vzniká podkožní zánět, otok se může zvětšovat, nastupuje horečka, bolest svalů i kloubů. V tu chvíli už je samozřejmě vhodné vyhledat lékaře, který zřejmě předepíše antibiotika.

Reklama:

Sliny muchniček obsahují látky, které zabraňují srážlivosti krve, aby se parazit mohl pořádně napít. Útok velkého počtu muchniček může v krajním případě vést ke ztrátě krve a anémie.

František Rettich ze Státního zdravotního ústavu, který se studiem muchniček zabývá, nespoléhá na babské rady, ale věří chemii. "Muchničky jsou už na začátku léta hodně aktivní. Nejlépe na ně zabírají klasické repelenty s diethyltoluamidem, zkratka je DEET. Lidé v obchodě ať hledají repelenty s touto zkratkou. Když repelent má alespoň 25 procent diethyltoluamidu, tak postřik vydrží působit přibližně dvě hodiny. Jsem ze staré školy a preferuji syntetické repelenty, přírodní jsou možná voňavější a přátelštější pro pokožku, ale vydrží působit maximálně půl hodiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz František Rettich, který se zabývá právě tímto druhem hmyzu a zdravotními riziky, které přináší.

Podle babských rad je štípnutí vhodné potřít rozkrojenou cibulí, levandulí či netřeskem. Místo, kde se tvoří otok, je také dobré intenzivně chladit. Sezóna muchniček končí až na podzim s příchodem ranních mrazíků.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: