Reklama:

Jen 33 slov stačilo Miroslavu Kalouskovi, aby popsal, jak současnou ekonomickou krizi vnímá. Prim v jeho vjemu hraje Rusko

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2022

Rostoucí ceny energií, blížící se vlna covidu v souvislosti s podzimem, válka na Ukrajině, uprchlická krize a další jsou tím, co v celkovém důsledku mění potřeby i možnosti řady českých domácností. V současnosti nejvíce rezonuje ekonomický termín »inflace«. Za minulý měsíc spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, uvedl nedávno Český statistický úřad (ČSÚ). Největší obavy pak jsou z nadcházející zimy, zejména pokud jde o dodávky ruského plynu do EU. Redakce oslovila exministra financí Miroslava Kalouska (62) s dotazem, jak se v globálu na negativní ukazatele současného ekonomického vývoje, které dominují, dívá.

Reklama:

Ceny elektřiny a plynu rostou o stovky procent. Elektřina s dodáním v příštím roce zdražila na burze v Německu o 340 procent na 650 eur/MWh. Cena plynu s měsíční dodávkou obchodovaná v Nizozemsku roste o 200 procent na 280 eur/MWh. Ceny ropy podle analytika XTB Jiřího Tylečka prošly vysokou rozkolísaností, nicméně po půlročním konfliktu se obchodují na podobných úrovních, jaké byly na jeho počátku.

Reklama:

Ceny potravin, které na počátku konfliktu také výrazně rostly, procházejí podobným vývojem jako ropa. Po masivním nárůstu přišla korekce a aktuálně jsou v blízkosti únorových hodnot, uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Na rozdíl od minulých měsíců se v prvním prázdninovém měsíci ve spotřebním koši našlo ale větší množství oddílů či položek, u kterých meziroční cenový růst zpomalil. Týkalo se to například oděvů a obuvi či alkoholu a tabáku. V dopravě zastavilo zrychlování růstu cen aut a zmírnilo zmíněné zdražování paliv. Zpomalil i růst nákladů na vlastnické bydlení. 

Evropa a s ní Česká republika zažívá poměrně dramatickou dobu, která se dá označit za nepříznivou pro řadu klíčových oblastí ekonomiky. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek přiblížil na dotaz redakce, jak situaci plošně vnímá. Odlehčeně by se dalo říct, že prstem ukázal směrem na východ.

"Vnímám to jako důsledek obrovsky chybné úvahy všech evropských zemí, které si to neuměly představit. Které ruskou mentalitu odhadovaly optikou vlastní mentality. To znamená, když mám tak dobrý kšeft, tak přeci nebudu válčit," popsal stroze bývalý šéf resortu financí, bývalý poslanec a špičkový politický komentátor, který tak de facto označil vedení Ruské federace za strůjce současné krize.

Prognózy ekonomů, kdy se lidově řečeno karta otočí a českým domácnostem se začne lépe dýchat, pak směřují do roku 2025. Nejdříve.

"Určitě ne v příštím roce, tedy roce 2023, protože inflace se bude pohybovat okolo deseti procent, ale možná ani to ne, ale bude o trochu vyšší. Rok 2024 bude také poznamenaný určitě inflací, poznamenaný i mírou nezaměstnaností. Vidím to nejdříve na rok 2025, ale to je poměrně ještě hodně optimistická varianta," odhadl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: