Reklama:

Jiří Paroubek je z nové hlavy státu Petra Pavla v šoku. Volá do Tchaj-wanu, místo aby se zajímal, že pětina dětí nemá na školní obědy, kritizuje ho

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2023

Je po prezidentských volbách. Novou hlavou státu se po Miloši Zemanovi (78) stane generál ve výslužbě Petr Pavel (61). Ve finále prezidentské volby porazil s 58,32 procenta hlasů bývalého premiéra Andreje Babiše (68). Jedním z jeho prvních kroků - v pondělí - po vítězství bylo, že si telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pro ŽivotvČesku.cz to bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (70) odsoudil se slovy, že ČR má významnější problémy než »volat do Tchaj-wanu«.

Reklama:

Podle čínské diplomacie Pavel ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně. Proti čínské kritice se ohradil premiér Petr Fiala (58). Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat, uvedl.

Reklama:

Pro ŽivotvČesku.cz se na dotaz, jak je spokojen s výsledkem prezidentské volby, vyjádřil expremiér Jiří Paroubek, který je ze současného jednání Petra Pavla v šoku.  

"Teď jenom čtu věci v médiích a nevím, jestli tomu mohu věřit, co říká ten člověk, který byl shodou okolností zvolen prezidentem. V sociální oblasti by to znamenalo naprostý debakl pro nízkopříjmové a středněpříjmové kategorie lidí. Zpochybňuje valorizace důchodů, mluví o důchodové reformě, mluví o tom, že by se měly zvýšit majetkové daně. Já vůbec nechci věřit, že jsou to jeho slova. Hned krátce po volbách volá prezidentce Tchaj-wanu místo toho, aby se zajímal, jestli děti mají co jíst, protože pětina dětí v ČR nemá na školní obědy. Co nám to sem sakra dodali Američani, to nám sem dodali pěkný materiál," řekl pro ŽivotvČesku.cz krátce ohledně spokojenosti v rámci prezidentské volby. Z jeho slov bylo znát silné rozladění.

Pro Petra Pavla ve druhém kole hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 více než pro Andreje Babiše. Pavel vyhrál ve většině krajů a v zahraničí, Babiš uspěl v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: