Jiří Paroubek zhodnotil, jak si vede na začátku vláda Petra Fialy: Chce se za každou cenu odlišit a je tu jedna věc, které si nikdo nevšiml

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 12. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) v pátek 17. prosince jmenoval vládu Petra Fialy (57) a tím skončila minimálně na nějakou dobu éra Andreje Babiše (67). Nový kabinet se pustil ihned do práce a už po pár dnech se dočkal překvapení, když ČNB nečekaně zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého předsedu vlády Jiřího Paroubka (69), zda by svým zkušeným politickým citem dokázal první dny nové vlády »na bojišti« zhodnotit. "Dá se vypozorovat, že nová vláda se chce za každou cenu odlišovat od té předchozí," bez delšího přemýšlení uvedl v začátku svého komentáře.

ČNB ke svému kroku, kdy došlo na zvýšení základní úrokové sazby, uvedla, že důvodem je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. Obecně zvyšování sazeb má ve výsledku dopad na úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí nepopulární dražší úvěry na investice a provoz, pro běžnou domácnost to pak znamená dražší půjčky na bydlení.

Nově jmenovaná vláda Petra Fialy se po jmenování prezidentem pustila do nelehkých výzev a hned prvním krokem bylo, že rozhodla o neprodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru.

Jiří Paroubek je názoru, že koaliční vláda se chce odlišovat, tak vnímá její první dny po převzetí mocenského štafetového kolíku. "Myslím si, že z prvních signálu lze jen těžko něco usuzovat, ale dá se vypozorovat, že nová vláda se chce za každou cenu odlišovat od té předchozí. To je tedy důvod, proč vláda odmítla prodloužit nouzový stav, což právě v tuto dobu by bylo logické, kdyby tomu bylo naopak. Ale chápu, že chce lidem dopřát něco podobné jako vláda Andreje Babiše v loňském roce, tedy takový oddech od epidemie a opatření. Je ale otázka, zda se za dva či tři týdny nezvýší počty nemocných, já si myslím, že ano. A ostatní kroky se uvidí. Něco už nová vláda řekla, co bude dělat a tím je rozpočtové provizorium, což je vždy komplikace pro ekonomiku, rozvoj republiky, činnost ministerstev a občany, a to avizované snižování provozních výdajů státního rozpočtu o 80 miliard také není příjemná zpráva," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politik, co prozradily první dny pětikoalice u moci.

Jiří Paroubek je pak názoru, že kabinet šéfa ODS má slabinu, která může být v budoucnu jeho »achillovou patou«. "Myslím, že u nové vlády je jedna věc, které si ještě nikdo nevšiml, a to je nekompetentnost vlády v ekonomické oblasti, které využila Česká národní banka k navýšení úrokové sazby, kterou údajně bojuje proti inflaci a z vlády ani nikdo nešpitl. A myslím si, že to je to smutné, že nikdo ve vládě nemá tu odbornou kompetentnost, aby vůbec mohl vést diskuzi s centrální bankou," zakončil chladnokrevně své hodnocení pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek ohledně prvních kroků před více než týdnem prezidentem jmenované nové vlády.

Do konce prvního měsíce roku 2022 čeká vládu i první velká zkouška, kterou je hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně. O důvěru musí vláda požádat do 30 dnů od jmenování prezidentem, podle Petra Fialy se tak stane v polovině ledna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.