Jiřina Bohdalová musela být hospitalizována. Herečka leží v nemocnici na kapačkách

Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2022

Jednadevadesátiletá herečka Jiřina Bohdalová musela být hospitalizována v Nemocnici Na Homolce. Důvodem jsou zdravotní komplikace, kdy onemocněla chřipkou. K tomu si navíc hnula s páteří. Podle svých slov je na kapačkách a její stav není vůbec příznivý. O tom, že Česko čeká silná vlna infekční nemoci, promluvil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (58).

"Mému tělu je přes devadesát let, bohužel, s tím nic nenadělám. Ležím na kapačkách, po každé se mi krátce uleví, ale pak se to zase vrátí," sdělila Blesku své zdravotní trápení herečka, která je v péči skutečné lékařské kapacity, jak sama uvedla. Legendární umělkyně tak s nemocí musela zrušit dosavadní program, otazník visí nad závazky pro další měsíc.

"A do toho jsem si bolestivě hnula s páteří. Najednou jako když mnou projede nůž. Beru na to léky, zatím to ale příliš neustupuje. Čekám a modlím se, aby se to už zlepšilo. Trvá to už několik dní, tak doufám, že to bude brzy. Opravdu mi není dobře, dokonce jsem hospitalizovaná u pana profesora Neužila. Věřím, že mě dá zase dohromady. Dělám pro to maximum a věřím v zázrak," dodala pro deník herečka.

Chřipka bude letos silná

Infekční onemocnění, které trápí herečku, se v předchozích dvou letech kvůli protiepidemickým opatřením proti covidu prakticky nevyskytovalo. V současnosti je nošení ochrany nosu a úst na dobrovolném rozhodnutí. Dá se tak očekávat, že dojde na výskyt vyššího počtu případů chřipky.

"Situace vypadá tak, že vlivem covidu-19, kdy bylo uplatněno nošení ochrany dýchacích cest, byly uplynulé dvě sezony na minimálních počtech. Teď situace vypadá tak, že by měla přijít vlna, která by měla být významně vyšší, svědčí pro to i zkušenosti z Austrálie, kde chřipková vlna dosáhla vyšších hodnot, než tomu bylo v předchozích dvou sezonách. Dá se očekávat, že primárním vyvolavatelem bude kmen H3N2," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený a odbornou veřejností uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Že nejde o banální onemocnění, vysvětlil vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl. "Chřipka není jenom silné nachlazení. Vyznačuje se rychlým nástupem, vysokou teplotou, bolestí svalů a kloubů," upřesnil. Každý rok onemocní zhruba pět až deset procent dospělých a 20 až 30 procent dětí. Podle výpočtů odborníků podlehne chřipce asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.