Josef Klíma prozradil svůj pohled na to, že Česká republika podporuje Ukrajinu. Odpověděl ohledně varinaty použití jaderných zbraní

Josef Klíma
Josef Klíma
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2022

Vojenský konflikt na východě Evropy, kdy 24. února napadla ruská armáda sousední Ukrajinu, si zanedlouho odškrtne třetí měsíc bojů. O život přišly desítky tisíc lidí, miliony lidí o své domovy, válka za sebou nechává jen hrůzy, které si bude lidstvo pamatovat po několik generací. Česká republika prakticky okamžitě po zahájení »speciální vojenské operace«, jak Rusko nazývá svou invazi, podpořila Ukrajinu nejen humanitárně, finančně, ale i dodávkami vojenské techniky. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz okomentoval podporu respektovaný a charismatický novinář, spisovatel a scénárista Josef Klíma (71).

Česká vláda podpoří Ukrajinu další výraznou částkou. Tentokrát půjde o 18 milionů eur (v přepočtu zhruba 443 milionů korun, pozn. red.). Dosavadní celková suma se už vyšplhala na hodnotu 22 milionů eur (v přepočtu přes 540 milionů korun, pozn. red.). Ve čtvrtek to uvedl na dárcovské konferenci ve Varšavě ministr zahraničí Jan Lipavský (36).

Solidarita Čechů v úvodu ruské invaze na Ukrajinu byla mimořádná. Pozvolna se ale z horké dostávala do vlažnějšího stavu. V současnosti se objevují i vyčítavé a kritické hlasy ohledně další pomoci zemi, která zdatně vzdoruje agresorovi. Redakce se zeptala uznávaného investigativního reportéra Josefa Klímy, jak situaci ohledně české pomoci vnímá.

"Kdo koho napadl? Kdo vnikl do cizí země? Kdo je stokrát silnější a myslel si, že tu cizí zemi převálcuje? V tuto chvíli co zbývá té cizí zemi, než se bránit? A protože nebyla připravena na to, že by ji nějaký diktátorský režim napadl, tak hledá pomoc, hledá zbraně... oni nasazují životy, my jen prachy," přiblížil svůj pohled na vojenský konflikt na východě Evropy pro ŽivotvČesku.cz legendární novinář.

Mezi lidmi panuje napětí a obava, že by Rusko mohlo sáhnout k použití zbraní hromadného ničení, zejména jaderných. Podle pátečního prohlášení Alexeje Zajceva, zástupce ředitele tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí, ale Rusko prý nemá v plánu nic takového na území, kde provádí »speciální vojenskou operaci«, podniknout. Na druhou stranu podobnou rétoriku Kreml používal, než zaútočil na Ukrajinu, do té doby opakovaně ujišťoval, že nic takového v plánu není.Podle Josefa Klímy by konflikt s největší pravděpodobností měl skončit racionálním způsobem - tedy diplomatickou dohodou, která zaručí mír.

"Skončí to jako vždy nějakou smlouvou o příměří. Otázka je jakou a jaká bude situace na bojišti. Myslím si, že Rusko nepoužije jaderné zbraně, protože Rusko chce území obsadit, ne ho zničit. Pokud by to udělali, tak by tam třeba padesát let nemohli, protože by tam bylo nemožno být," dodal pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejúspěšnějších českých investigativních novinářů a špičkový spisovatel Josef Klíma.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.